ФОТО: Костески прв стрелец во финалето, со Талент Плзен го освои Купот на Чешка

фото: H. Sladký/Talent Plzen

Никола Костески има одлична сезона во дресот на Талент Плзен со кој успеа да дојде до пехарот во Купот на Чешка.

Во финалето со конечен резултат 34:30 Талент Плзен триумфираше над Карвина.

Најзаслужен за победата беше нашето десно крило кој постигна осум голови.

Два погодоци реализираше од пенал, со 100% реализација.

Костески има шанса сезонава да се закити со двојна круна, во шампионатот моментно е на второто место со 45 бодови, еден помалку од водечкиот Ловосице.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот