ФОТО | Колинда Грабар во кошула од 1800 евра на трибините во Катар

Фото: Принтскрин - Инстаграм

Поранешната хрватската претседателка Колинда Грабар – Китаровиќ од трибините го следеше вчерашниот натпревар помеѓу Бразил и Швајцарија. Грабар деновиве го привлекува внимание на модните критичари и вљубениците во модата благодарение на нејзините стајлинзи.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Gloria.hr (@gloria.hr)


Кога ги бодреше своите сонародници од трибините, Грабар беше облечена во модифицирана народна носија, а на време на вчерашниот натпревар поранешната претседателка беше стилизирана во кошула чија вредност е околу 1800 евра. Кошулата е од познатиот бренд „Louis Vuitton“, со потпис на неодамна починатиот американски дизајнер Вирџил Абло.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Direktno.hr (@direktno.hr)


На социјалните мрежи Грабар објаснила зошто се одлучила да се појави токму со оваа кошула на натпреварот.

„Во спомен на легендарниот дизајнер Вирџил Абло, голем вљубеник во Хрватска и „ватрените“, кој почина точно на денешен ден (28.11.2022) пред една година. Ја носев неговата кошула. Му благодарам на овој преубав подарок“ – напишала таа.

Уметничкиот директор на „Louis Vuitton“, основач и извршен директор на модната куќа „Off-White“, Вирџил Абло мината година ја изгуби битката со ракот на само 41 годишна возраст.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @virgilabloh


Абло ја основаше модната куќа за врвна улична облека „Off-White“ во 2013 година. Во 2018 година, Луј Витон го ангажираше како уметнички директор на „ready-to-wear” линијата за машка облека, со што стана првиот обоен уметнички директор на брендот.

Абло зад себе ги остави сопругата Шенон, нивните две деца Лоу и Греј, неговата сестра Едвина и родителите Ни и Јунис.

Почина Вирџил Абло, уметничкиот директор на „Louis Vuitton“ и основачот на „Off-White“

Видео на денот