ФОТО: Голем пожар во канцелариите на фармацевтскиот гигант Ново Нордиск во Данска

Голем пожар во фабриката Ново Нордиск во Данска/Фото: EPA-EFE/JOKUM TORD LARSEN DENMARK OUT

Пожар од големи размери ги зафати канцелариите на данскиот фармацевтски гигант Ново Нордиск на периферијата на Копенхаген, соопшти противпожарната служба.

„Тоа е огромен пожар. Распоредувавме околу 100 пожарникари“, изјави главниот оперативен директор Мартин Смит, појаснувајќи дека зградата е евакуирана.

Глобалното седиште на Ново Нордиск во Багсваерд, Данска, беше погодено од пожар додека службите за итни случаи се борат да го стават пожарот под контрола.

Пожарот започнал надвор, а подоцна се проширил и во канцелариите.

Пожарот избувнал во контејнер на градилиштето во Ново Нордиск и се проширил на покривот на деловната зграда на соседната компанија.

Чадот е видлив од далечина од 30 километри.

Денешниот пожар се случи помалку од една недела по пожарот на 16 мај на друга локација во Ново Нордиск во Калундборг, што не влијаеше на производството на компанијата.

Данскиот фармацевски гигант Ново Нордиск е производител на Оземпик, лек кој се користи за лекување на дијабетес, но во последно време привлекува посебно внимание бидејќи познатите личности, технолошките магнати и инфлуенсерите од ТикТок  опишаа дека го земаат за значително слабеење за кратко време.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот