17.8 C
Скопје

ФОТО: Дали би ги носеле овие влечки, но овој пат со потпис на „Баленсијага“?

„Крокс“ можеби ги доби своите „пет минути слава“ во 2021 година, но не треба да се заборави дека тие беа воведени во светот на високата мода од креативните директори на „Баленсијага“, Демна Гвасалија и Кристофер Кејн, во 2017 година.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by LaKeisha Rush (@fashion_sherlock)

– „Крокс“ нè инспирираше да направиме интерпретација на „Баленсијага“. Соработката на „Balenciaga x Crocs“ не е невозможна – прашањето за вкус е многу субјективна работа. За 6 месеци, ќе видиме како оди ова во нашите продавници, изјавил Гвасалија во 2017 година.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by SENSE Scoop (@sensescoop)


– Носев „Крокс“ ова лето за да видам како се чувствувам во нив и можам да кажам дека се најудобните влечки во светот. Само сакав да им дадам модерен допир: платформа. На крајот на краиштата, модата е само забава“, истакнал тој во тоа време.


Кломпите со платформата чинат 850 долари, а притоа веднаш станаа моден хит и беа распродадени за рекодно време.

Сега тие отидоа чекор подалеку и создадоа бизарно модно парче за кое зборува целиот свет – чизми Крокс и кломпи со потпетици. Тоа е дел од новата колекција на Баленсијага, Clones Spring 2022 година, која беше прикажана на почетокот на јуни.

Откако Гучи“ го „хакна“ Баленсијагa“, брендот возврати на ист начин, заменувајќи го култното лого на „GG“ со „BB“ , а сличен потег за редизајн беше направен и со „Крокс“, на нивен ексцентричен начин.

Поврзани вести

Марго Роби прозборе за бракот и различностите со својот соптуг Том Акерли

Слободен Печат

Ова се петте хороскопски знаци кои се најголеми „авантуристи“ во кревет

Слободен Печат

Иконата на соул музиката Дијана Рос со нов, 25-ти соло албум

Слободен Печат

Поранешни криминалци споделуваат искуство од прва рака: Најлошиот дел од туширањето е…

Слободен Печат

ВИДЕО | Вил Смит се обидува да се врати во форма по карантините: Се обидувам да се сетам како се користеше теретана

Слободен Печат

Што да гледате на „Netflix“ и „HBO“ овој викенд?

Слободен Печат

Остави Коментар