9 C
Скопје

Филиповски повеќе не е тренер Партизан

Македонецот со словенечки пасош, Сашо Филиповски, повеќе не е тренер на кошаркарскиот клуб Партизан, откако по состанокот со управата на клубот е одлучено да се прекине соработката.
Отказот за Филиповски доаѓа пред натпреварот на сезоната, Партизан во среда во Љубљана го очекува натпревар против францускиот Метрополитен во рамки на шестото колко во Еврокупот, а овој дуел е клучен за пласман на „црно-белите“ во четвртфиналето. Екипата во среда ќе ја предводи помошникот на Филиповски, Александар Матовиќ.

Партизан се наоѓа во лоша серија, има шест порази по ред во АБА лигата, а во сите натпреварувањата има само две победи во последните 11 натпревари и разделбата со Филиповски беше неизбежна.
Сашо Филиповски пред доаѓањето на клпупата на Партизан кон крајот на 2020 година, работеше како главен тренер во Олимпија, Туров, Локомотив Ростов, Лотоматика Рома, З. Гора, Банвит и Монако, а во ЦСКА Москва во 2010 година му беше помошник на Душко Вујошевиќ.

Прочитајте и...  Повреда на репрезентативецот Адеми, Динамо без капитенот против Виљареал!

Поврзани вести

ВИДЕО: Фудбалски празник во Виго, седум голови и пресврт на Севиља!

Слободен печат

ФОТО: Манасков и Веспрем го освоија Купот на Унгарија!

Слободен печат

До оваа сезона никој не знаеше за него, Барса го проценува на 400 милиони евра

Слободен печат

МЗТ Скопје Аеродром славеше во дербито против Пелистер

Слободен печат

Македонската БЏЏ репрезентација се враќа со медали од турнирот во Србија

Слободен печат

Еден од најстарите фудбалски клубови во Македонија е во тешка финансиска ситуација

Слободен печат

Остави Коментар