-9 C
Скопје

Филипче: Капацитетот во болниците се менаџира добро, продолжува работата на епидемиолозите на терен

Трендовите се уште се во насока на приближно ист процент на новодијагностицирани од вкупниот број тестови и ист процентот на хоспитализирани пациенти од вкупниот број на новодијагностицирани. Капацитетот во болниците се менаџира добро и во однос на кадарот со ротација и во однос на слободни кревети, информира денеска министерот за здравство Венко Филипче при посетата на Здравствениот дом во Свети Николе.

Одговарајќи на новинарско прашање во однос на бројот на заразени со коронавирусот Филипче рече дека не очекуваат некакво изненадување во смисла на поголем наплив на пациенти кои би биле за прием во болница.

– Во таа смисла продолжува со ист интензитет работата на епидемиолозите на терен. Интензивно тестирање согласно индикацијата, интензивно следење на контактите и нивно ставање во изолација, нагласи Филипче.

Прочитајте и...  СРЕДНОШКОЛЦИТЕ НАЈАВИЈА БОЈКОТ: Нема настава доколку не им се исполнат барањата

Тој соопшти дека на денешниот состанок на Комисијата за заразни болести ги анализирале податоците од претходните две недели, и како што рече, минатата недела има нешто поголем број на Ковид дијагостицирани, но не поголем од претходните три недели.

– Во ГОБ „8 Септември” повеќе денови по ред има помалку од 100 пациенти кои се третираат, 80 се позитивни, за другите се чека резултат во наредните денови. Има слободни кревети и на Инфективната клиника и на другите инфективни одделенија во општите болници општи ширум државата, посочи Филипче.

Поврзани вести

🔴 ОД МИНУТА ВО МИНУТА I Бајден денес станува претседател: Вашингтон е под опсада на војската

Слободен печат

Утре без струја дел од општините Ѓорче Петров и Сопиште, како и дел од индустриската зона Бунарџик

Слободен печат

ВИДЕО | Андоновиќ: Последните часови на мандатот на Трамп – Бајден денеска станува 46. претседател на САД

Слободен печат

Корекции на пензиите: Пензионерите од јануари со 185 денари повеќе на сметките

Слободен печат

Темелно чистење на Белата куќа пред доаѓањето на новите станари

Слободен печат

НУК со барања до Владата и рок до 25 јануари за нивно прифаќање: Безусловна субвенција за сите вработени во угостителската индустрија додека траат рестрикциите

Слободен печат

Остави Коментар