Федерер и Мирка донираа милион франци за борбата со коронавирусот

Најтрофејниот тенисер на денешницата заедно со својата соприга донираа милион франци на семејствата кои се погодени од пандемијата на коронавирусот во неговата земја.

Федерер моментно се опоравува по операцијата на коленото, но не седи со скрстени раце и одлучи да им помогне на тие кои им е најпотребна помошта во овие времиња.

– Ова се тешки времиња за сите и никој не треба да биде оставен или заборавен. Мојата сопруга и јас одлучивме да донираме милион франци за луѓето кои се најпогоднеи од вирусот во Швајцарија. Ова е само почеток. Се надеваме дека и останатите ќе се вклучат во поддршката на семејствата на кои им е потребна помош. Заедно можеме да ја надминеме кризата. Останете здрави – изјави Федерер.

Швајцарецот во видео пораката порача од сите да држат растојание и да ги почитуваат препораките на докторите за превензија од ковид-19.
Швајцарија е една од најпогодените европски земји од коронавирусот со 10.537 заболени лица и со починати 149 лица.

Прочитајте и...  Во Швајцарија ќе бидат погребани таткото и синот од струмичко кои беа убиени на тамошна фарма

Прочитај повеќе

Поранешниот Ф1 шеф Еклстон ќе стане татко на 90 години!

Слободен печат

Едно големо браво, моментно најдобрата фудбалска слика на светот!

Слободен печат

Евролигата со план да се одиграат сите мечеви во еден град!?

Коминовски Фидан

Одложена и шеста трка во Мото ГП шампионатот

Слободен печат

Во Атлетико Мадрид за 70 проценти намалени платите

Слободен печат

Три децении, проклетството не попушта – кој го проколна Ливерпул?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Џејмс Бонд“ на светскиот фудбал пред неочекуван трансфер!?

Слободен печат

„Магионичар“ и на 12 години, како започна кариерата на Лео Меси (ВИДЕО)

Слободен печат

Ирците на колена во Скопје, денот кога Македонија славеше голема победа! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Десетката“ во Барселона е резервирана само за мајстори на фудбалот (ВИДЕО)

Слободен печат

Инфантино: Фудбалот ќе биде поинаков по кризата

Слободен печат

Крај на фудбалот во Белгија, Бриж шампион

Слободен печат