Еве какви последици носи изгладнувањето и брзото слабеење

Ако се прашувате што се случува кога држите една од оние „чудесни диети“, тука може да ги прочитате одговорите кои ќе ве натераат два пати да размислите. Знаете ли дека, на пример, ризикувате дисбаланс на хормоните, нагло гоење, слабо варење на храната и уште многу други несакани последици. 

Дисбаланс на хормоните

Ако прескочите оброк доаѓа до дисбаланс меѓу хормоните. Кортизолот расте и ве прави нервозни. Инсулинот исто така расте, а потоа нагло опаѓа што доаѓа до пореметување на шеќерот во крвта па дури и до добивање на вишок килограми.

Проблеми при варењето

Вашето тело е навикнато да работи во текот на целиот ден, па кога ќе прескокнете оброк, организмот нема што да преработува и системот за варење престанува да функционира како кога имате редовни оброци. За метаболизмот и системот на варење најдобро е да имате три оброци во текот на денот и две ужини.

Прочитајте и...  ФОТО | Македонско знаме на пица во Италија: Нашиот тенор Благој Нацоски ги импресионира Италијанците со македонскиот ајвар

Задржување на масти

Со прескокнување на оброци го збунувате вашето тело. Тоа мисли дека го изгладнувате иако оброкот сте го земале порано од навикнатото. Кога тоа ќе се случи, телото почнува да складира масти за да си обезбеди гориво за наредниот период.

Го исцрпувате организмот

Со прескокнување на оброци го исцрпувате вашиот метаболизам и тоа ќе ве направи уморни и без енергија. Кога не јадете, вашиот метаболизам се забавува, а кога имате редовни оброци метаболизмот постојано работи и со тоа се забрзува. Редовните оброци ќе ви овозможат побрз метаболизам и со тоа побрзо согорување на калориите.

Станувате депресивни

Веројатно до сега сте чуле дека луѓето кои се гладни се исти како и лицата кои се лути некому. Тоа се случува поради дисбаланс на хормоните, кои прават да се чувствувате потиштено и нервозно, а на долги патеки и депресивно.

Прочитајте и...  ВИДЕО| Џенифер Лопез и Малума на Американските музички награди: Танчерите со маски, а тие посекси од кога било!

Се менува системот на размислување

Ќе се изненадите, но прескокнувањето на оброци го менува вашиот систем за размислување за храната. Во вашиот ум се создава погрешна слика дека всушност храната не ви е приоритет што дефинитивно не е добро за вашето здравје.

Доаѓа до прејадување

Последна, но не и помалку важна последица од прескокнување на оброците е прејадувањето. Прејадувањето е нешто што обично доаѓа после прескочен, на пример, ручек. Вашето тело за време на вечерата е толку исцрпено и просто плаче за калории. Тогаш обично доаѓа до прејадување, а тоа резултира со болки во стомакот и наталожување на масти и килограми.

Поврзани вести

ФОТО: Погледнете каква убавица има покрај себе фудбалерот Дарко Велковски!

Васко Спасовски

ВИДЕО: Сара Мејс плачеше во емисија во живо!

Слободен Печат

Во „Круната“ изоставен најголемиот скандал, вооружениот обид за киднапирање на принцезата Ана

Слободен печат

ФОТО: Една од најплатените и најубави жени во Холивуд наполни 36 години – Да се потсетиме како се менуваше таа низ годините

Слободен Печат

ВИДЕО| Џенифер Лопез и Малума на Американските музички награди: Танчерите со маски, а тие посекси од кога било!

Слободен Печат

ФОТО| Најпосакуваниот актер на светот во доброволна акција: Бред Пит ја покажа хуманоста на дело

Слободен печат

Остави Коментар