Експрес: Харадинај реагира откако Заев им го кажа на руските комичари планот за поделба на Косово

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај реагираше по синоќешните изјави на неговиот македонски колега, Зоран Заев,  дека е се уште на маса идејата за размена со територии и дека позади истата стојат Русија и Турција, јавува Експрес.

Преку Фејсбук, првиот човек на косовската влада напишал дека никој нема да го одвои Косово. Понатаму, тој додаде дека суверенитетот, интегритетот и недопирливоста на Косово ќе бидат заштитени по секоја цена.

Експрес пренесува дека само еден ден претходно, беше објавено дека премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, преку телефонски повик кој го добил од двајца руски комичари, мислејќи дека разговара со поранешниот украински претседател Петро Порошенко, зборувал за планот за промена на границите на Косово, велејќи дека зад овие цели стојат интересите на Русија и Турција.

Прочитајте и...  Заев од Струга: Да останеме на вистинскиот пат, режимот веќе никогаш нема да се врати

– Во телефонски повик објавен на страницата на двата комичари на Јутјуб, Заев, мислејќи дека разговара со Порошенко, изјавил дека за идејата за промена на границите се согласиле и двајцата претседатели, Хашим Тачи и Александар Вучиќ, но тоа може да предизвика нова војна на Балканот и дека канцеларката Ангела Меркел е целосно против идејата. Давајќи понатаму детали, Заев изјавил дека ова подразбира дека Косово треба да и даде на Србија 10 општини. Во вторникот на прес-конференција, Зоран Заев призна дека бил измамен – пренесува Газета Експрес.

Прочитај повеќе

Пресудата за статусот на „Аја Софија“ ќе биде објавена во рок од 15 дена

Слободен печат

Османи: Моето очекување е до октомври да биде прифатен финалниот текст за преговарачката рамка

Слободен печат

Орбан контра ЕУ: Од списокот на „безбедните“ држави дозволен е влез само за Србите

Слободен печат

Зафировски од МОРО: Додека не се донесе закон за најмала гарантирана исплатена саатнина, не сме ни приближно блиску до европските држави (ВИДЕО)

Слободен печат

Трагедија во Мјанмар: Најмалку 110 рудари загинаа во свлечиште во рудник

Слободен печат

Тодороска од Демократи: Народот е сопственик на државата, политичарите се минливи (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Тепачка во маркет во Крагуевац: Купувачот не сакал да стави маска, вработениот не го пуштал внатре (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев за изјавата дека ќе соберел „и шуто и рогато“: По два саати во кафана, се случуваат грешки

Слободен печат

Андоновиќ: Русија избра доживотен претседател и започна воени игри околу Атлантикот (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев ја повика ВМРО-ДПМНЕ да престане да го омаловажува јазикот нарекувајќи го „северџански” и да ја поздрави преговарачката рамка

Слободен печат

Заев: Со отворањето на преговорите, почнуваме нова фаза од македонската европеизација (ВИДЕО)

Слободен печат

Над 100 колумбиски војници се под истрага заради сексуална злоупотреба на деца

Слободен печат