Tag : Харадинај

Вести Регион

Харадинај: Веруваме во невиноста на Тачи и Весели и на сите припадници на ОВК

МИА Агенција
 Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК) Рамуш Харадинај, по повод информацијата дека Меѓународниот суд за воени злосторства во Косово може да покрене обвинение...
Вести Регион

Харадинај: Косово не смее да седне на маса на која ќе се дискутира за границите

Слободен печат
Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК) Рамуш Харадинај ги поздравува заложбите за продолжување на дијалогот со Србија, но вели дека на сите треба...
Вести Регион

Харадинај: Не се плашам од тужбата на Рама, не му се потчинив ниту на Милошевиќ

Слободен печат
Лидерот на Алијансата за иднината на Косово и поранешен премиер, Рамуш Харадинај, за албанската телевизија Ора њуз изјави дека не се плаши од тужбата на...
Вести Регион

Харадинај и Мустафа постигнаа договор за формирање на заедничка косовска влада

Слободен печат
Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК) Рамуш Харадинај објави дека е постигнат договор со Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) за формирање нова заедничка...
Вести Регион

Харадинај го одби Лајчак: ЕУ се обидува да го одолговлекува конечниот договор меѓу Косово и Србија

Слободен печат
Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК) и поранешен косовски премиер Рамуш Харадинај ја одби поканата на специјалниот претставник на Европската унија за дијалогот...
Вести Регион

Харадинај: Со именувањето на Лајчак ЕУ го забавува решавањето на косовско – српскиот спор

МИА Агенција
Лидерот на опозициската Алијанса за иднината на Косово (ААК), поранешниот премиер Рамуш Харадинај, ја критикува денешната одлука на Европската унија да го именува поранешниот министер...
Вести Регион

Харадинај даде поддршка на иницијативата на ЛДК за гласање недоверба на Владата на Курти

Слободен печат
Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК) и поранешен премиер Рамуш Харадинај по денешната средба со лидерот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса...
Вести Регион

Харадинај ги кани лидерите на парламентарните партии да разговараат за таксите

Слободен печат
Во покана, која ја објави на својот Фејсбук, лидерот на опозициската Алијанса за иднината на Косово и поранешен премиер Рамуш Харадинај ги повика политичките партии на средба...
Вести Регион

Харадинај побара лидерска средба пред постигнување конечен договор со Србија

Алек Стојковски
Поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај побара одржување на конференција на косовските политички лидери, на која ќе се усогласат ставовите пред постигнувањето конечен договор за решавање...
Вести Регион Слајдер

Харадинај: Измамникот Курти ѝ се предаде на Србија

МИА Агенција
Поранешниот косовски премиер, Рамуш Харадинај вечерва оцени дека Албин Курти им се  предал на Србите со одлуката да ги суспендира таксите на увозот на сировини...