10 C
Скопје

Tag : Харадинај

Вести Регион

Командант Шаља од единицата на Харадинај пренесен во Хаг

Слободен печат
Пјетер Шаља, поранешен припадник на  ОВК, кој претходно беше уапсен во Холандија, доцна синоќа беше пренесен во затворот на Специјалниот суд во Хаг. Обвинението за...
Вести Регион

Харадинај: Унијата Косово-Албанија ќе има одделни избори и парламент, но еден претседател и премиер

Слободен печат
Лидерот на Алијансата за иднината на Косово и кандидат за претседател на Косово, Рамуш Харадинај, кој пред неколку дена изјави дека ако до 2025 година...
Вести Регион Слајдер

Харадинај: За обединувањето со Албанија не ни треба одобрение од Србија

Слободен печат
Претседателот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај, денеска изјави дека обединувањето на Косово со Албанија не е поврзано со договорот што треба да...
Вести Регион Слајдер

ПЕТКОВИЌ ЗА ИЗЈАВАТА НА ХАРАДИНАЈ: Белград нема да наседне на заканите на Приштина!

Слободен печат
Белград никогаш не паѓал, ниту ќе падне на нечии закани и провокации што доаѓаат од Приштина, ниту ќе одговориме според истата матрица, изјави денеска директорот...
Вести Регион Слајдер

Харадинај до Вучиќ: Треба да го признаете Косово за да спречите создавање на „Голема Албанија”

Слободен печат
Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК) и кандидат за иден претседател на државата, Рамуш Харадинај му порача на претседателот на Србија, Александар Вучиќ...
Вести Регион Слајдер

Харадинај: Ќе одиме на референдум за обединување со Албанија

Слободен печат
Лидерот на Алијанса за иднината на Косово, Рамуш Харадинај при претставување на изборната програма зборуваше за отворените прашања за кој ја обвини ЕУ. Харадинај рече...
Вести Регион

Харадинај: Досега сум единствениот кандидат за претседател на Косово

Слободен печат
Во ексклузивно интервју за „Темпора” на албанската Ора њуз телевизија, лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК) и поранешен премиер, Рамуш Харадинај, не ги...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Харадинај за Ора њуз: Или јас претседател или одиме на избори

МИА Агенција
Поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај за албанската Ора њуз телевизија категорично изјави дека ако не биде тој претседател на Косово ќе се оди на вонредни парламентарни избори....
Вести Ви Препорачуваме Регион

Харадинај: Против мене нема никакво обвинение во Хаг

Слободен печат
Лидерот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај, синоќа ја демантираше изјавата на белградскиот адвокат Предраг Савиќ дека повторно ќе се седне на обвинителна...
Вести Регион

Харадинај: Верувам дека ќе најдеме решение во коалицијата за иден претседател на Косово

Слободен печат
Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК) Рамуш Харадинај изјави дека е уверен оти со партнерите во владината коалиција, Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК)...