5 C
Скопје

Експремиерот на Хрватска Иво Санадер осуден на шест години затвор

Освен за примање мито од 10 милиони евра за да им ги предаде правата на управување во „Ина“ на Унгарците, поранешниот премиер е обвинет дека со Хернади договорил издвојување на нерентабилниот дел од бизнисот со гас.

По една година и два месеца судење, беше донесена нова неправосилна пресуда во окружниот суд во Загреб за поранешниот премиер и претседател на ХДЗ Иво Санадер и директорот на унгарскиот МОЛ, Злот Хернади, поради прифаќање, односно давање мито во аферата „Ина-МОЛ“, поради што Санадер е осуден на затворска казна од шест години.

Освен за примање мито од 10 милиони евра за да им ги предаде правата на управување во „Ина“ на Унгарците, поранешниот премиер е обвинет дека со Хернади договорил издвојување на нерентабилниот дел од бизнисот со гас во „Ина“.

Ако пресудата стане правосилна, на барање на Обвинителството, тој ќе треба на државата да ѝ врати 10 милиони евра.

Прочитајте и...  По Чешка, уште две држави се понудија да бидат домаќини на состанокот Бајден-Путин

Поврзани вести

Русија испрати 15 воени бродови во Црно Море

Слободен печат

Новомаалци разочарани од соседите од Градски ѕид

Слободен печат

Османи: Околу 2000 граѓани имаат нерешен статус на државјанство, темата да не се „киднапира” за дневна политика

Слободен печат

Поранешен перуански претседател доби 10-годишна забрана за јавна функција бидејќи се вакцинирал преку ред

Слободен печат

Одбраната на Камчев најави кривични пријави против судиите

Слободен печат

Османи добил уверување дека Јанша не стои зад нон-пејперот, очекува уште слични обиди

Слободен печат

Остави Коментар