Експлозија на новиот звук ќе се случи на 13. „Здраво Млади“ во МКЦ

Фестивалот „Здраво Млади“ ќе се одржи на 23 септември во МКЦ

Надоаѓачкиот нов звук ќе експлодира на пет сцени во Младинскиот културен центар во Скопје на 23 септември, во рамките на 13. издание на фестивалот на нова и свежа музика „Здраво млади“.

Фестивалот „Здраво млади“ со текот на годините прерасна во вистинска музичка гордост на Младинскиот културен центар затоа што звучната свежина и младешка енергија што ја носи ги урива бариерите на познатото и публиката ја води во непознати музички предели.

Групите и артистите што настапуваат на „Здраво млади“ припаѓаат на таканаречениот надоаѓачки бран, а музиката што ја создаваат честопати не е невозможно да се смести во некој од досега познатите музички жанрови, или тоа не е можно со само еден збор.

Така ќе биде и на 13-тото издание на фестивалот на 23 септември, кога ќе настапат 20-ина групи и артисти од Европа на пет сцени во МКЦ, локациски распоредени во кино „Фросина“, Денсинг сала „25 Мај“, Џебно кино, Клуб МКЦ и плато пред МКЦ.

Дизајнот на официјалниот постер за 13. „Здраво млади“ е на Ристо Аврамовски

Во низата бендови што доаѓаат од цела Европа се „PVA“ од Лондон, „Маускович денс бенд“ од Амстердам, Војко В., хроматското пулсирачко спејс-дуо „Планет Опал“ од Италија, како и „Escape-ism“, YMNK од Франција, „Жива“ од Србија, Немања од Хрватска, „Џутко и плодови земје“ како крал на агро поп-панкот и мајстор за фешти, Јоланде Башинг, експлозивниот бенд „The OMY“ од Москва виа Белград.

„Искејп-изм“

На фестивалот ќе настапат и домашни состави. „Калата“ е бенд чиј правец се движи во т.н. светска или неофолк музика која влече паралели помеѓу источната и западна култура со акцент на традиционалната македонска музика. Оформени во 2018 година, „Калата“ започнуваат како дуо, додека останатите членови на бендот се приклучуваат по излегувањето на нивниот прв сингл. Бендот свири традиционални македонски песни во современ манир и на тој начин се приближуваат до новата публика.

„Доуп куќата“

На списокот се и „Доуп куќата“. Според многумина, најдобриот бој-бенд во живо. Составен е од неколку карактери и двајца емсиња кои се нашле зад школски. „Доуп куќата“ датираат од далечната 2017 година. Нивното колективно деби е во 2018 година, издавајќи го првиот хип-хоп футуристичен албум со наслов „3018“, или „датумот“. Две години подоцна, за време на ковид-периодот, го издаваат својот втор колективен албум – овој пат компилација продуцирана од Лукас Поматски со наслов „Сам дома“. Нивниот најнов албум е насловен „SUPERGRUB BOiBAND“, кој буквално растури по топ-листите и им донесе огромна слава.

„Мај тиар“

Тука се и „Мај тиар“ (My Tear), кои настанаа кога бендот „Фонија“ едноставно го смени своето име. Причината беше новиот звук на групата што одеднаш прерасна од панк-рок во инди / њу вејв. Во речиси пет години постоење и двегодишна пауза, групата ги има зад себе песните „Остави ме да бидам“, „Последниот Дедо Мраз“ (заедно со Петар Младеновски од „Суперхикс“) и „Лаги шарени“, кои, исто така, дојдоа до првите места на топ-листите на популарните радиостаници во Македонија. Бендот го најави својот нов албум и материјал со ексклузивна изведба на надоаѓачкото издание на „Здраво Млади“. Диџеј Фиц ќе настапи со двајцата лојални помошници Ертунч Сали и Ајнур Касо, додека „СловоКулт Берлин“ во живо ќе презентира авант-гардна уметност во Скопје.

Овогодишното издание на „Здраво Млади“ е поддржано од Министерството за култура, Град Скопје, „Liveurope“, „Скопско Смут“. Мрежата „Liveurope“ е првата паневропска иницијатива која ги поддржува напорите на концертните сали во промоцијата на надоаѓачки европски артисти, а кофинансирана е од програмата „Креативна Европа“.

(Текстот е објавен во „Културен печат“ број 196, во печатеното издание на весникот „Слободен печат“ на 16-17.9.2023)

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот