22 C
Скопје

Tag : културен печат

Културен печат

Џез-перспективи: Основањето на „ЗЏМ Рекордс“ дојде сосема природно

Тони Димков
Портфолиото на Здружението на џез музичари и слободни уметници (ЗЏМ) е збогатено со уште една дејност и на 21 април на сите дигитални аудиостриминг провајдери...
Културен печат

Поздрав од Скопје: Десет дизајнерски приказни од „Шизик на ризик“

Тони Димков
Mакедонскиот лајфстајл бренд „Шизик на ризик“ неодамна објави сет од десет разгледници со наслов „Поздрав од Скопје“, наменет за скопјани, за туристите во Скопје, но...
Културен печат

Преведена литература: Два тома за македонските поезија и проза се објавени во Србија

Тони Димков
Книгоиздателството „Арка“ од Смедерево (Србија), објави две исклучителни изданија на српски јазик посветени на македонските поезија и проза. Станува збор за книгите со наслов „Поетските...
Културен печат

Проект „Превод во движење“ на „Готен“

Тони Димков
Издавачката куќа „Готен“ во рамки на проектот „Превод во движење“ (Translation in Motion) организира резиденција за литературни преведувачи кои преведуваат од македонски јазик на јазиците...
Културен печат

Интервју со писателката Румена Бужаровска: Расказот е форма во која сум вљубена

Тони Димков
По Скопје и Љубљана, раскази од збирката „Мојот маж“ на Румена Бужаровска се драматизирани и поставени на театарската сцена на Југословенско драмско позориште во Белград....
Културен печат

Ѕидна уметност: Мурал како подарок од Кралството Холандија на Градот Скопје

Тони Димков
Холандскиот муралист Дени Рамбл, со техничка асистенција на Графити шоп „Хром“ и Цветан Неделковски, во два дена наслика два мурали во Скопје и во Тетово....
Културен печат

Танц Фест 2021: „Менада“ за американската кореографка Каролин Карлсон

Тони Димков
Легендарната кореографка Каролин Карлсон е добитничка на наградата „Менада“ за животно дело и врвни достигнувања во областа на танцот на Танц Фест 2021, објави најзначајниот...
Културен печат

Изложба „Цртеж – Експериментален цртеж“ 2021 на ДЛУМ: Награда за делото „Композиција 12“ на Росица Лазеска

Тони Димков
Друштвото на ликовни уметници на Македонија (ДЛУМ) под покровителство на Министерството за култура, на 20 април, ја отвори изложбата „Цртеж – Експериментален цртеж“ во Уметничкиот...
Културен печат

Музејска дејност: МНК ИКОМ го објави конкурсот за наградата „18 Мај“

Тони Димков
Македонскиот национален комитет на Меѓународниот совет на музеите (МНК ИКОМ) го објави конкурсот за доделување на годишната награда „18 Мај – Меѓународен ден на музеите“...
Културен печат

Одбележан роденден: 75 години Драмски театар

Тони Димков
Драмскиот театар во Скопје на 21 април го одбележа својот 75-ти роденден. Ковид-ситуацијата не дозволи прослава на роденденот, а порака за јубилејот испрати директорката Катарина...