-3 C
Скопје

Tag : мкц

Вести Култура

ВИДЕО | МКЦ беше и остана единствена институција која се занимава со производство и дистрибуција на култура

Слободен печат
„Драг МКЦ“ е насловен специјалниот повик на Младински културен центар (МКЦ) до пошироката јавност, соработниците и сите поединци кои имаат некаква приказна поврзана со институцијата...
Вести Култура Слајдер

Повик на МКЦ: Испраќајте писма со лични приказни, по повод нашиот 50 роденден

„Драг МКЦ“ е насловен специјалниот повик на Младински културен центар (МКЦ) до пошироката јавност, соработниците и сите поединци кои имаат некаква приказна поврзана со институцијата...
Културен печат

Изложба во МКЦ: „Небо“ на Јана Јакимовска

Тони Димков
Најновиот циклус дела на ликовната уметница Јана Јакимовска содржи пејзажи, кои во класификацијата на пејзажното сликарство може да се окарактеризираат како небесни пејзажи. Нејзината изложба...
Културен печат

Интервју со Русе Арсов, директор на Младински културен центар: Само се обидуваме да ја работиме својата работа

Тони Димков
Младинскиот културен центар во Скопје речиси половина век (порано познат како Дом на млади „25 Мај“) е главното културно јадро и жариште на културните случувања...
Културен печат

45. Млад отворен театар: Театар на изолација доминира на виртуелната сцена

Тони Димков
Почетокот на 45. МОТ го означи премиерата на претставата „Универзална во пламен – трагедија во шест декади“, копродукција на МОТ и на Факултет за работи...
Вести Култура

ВИДЕО: „Ќе има и утре” – почнува 45. издание на МОТ

Слободен печат
Под мотото „Ќе има и утре“, утревечер се отвора 45.издание на фестивалот Млад отворен театар (МОТ) на кој до 3 декември публиката ќе може да...
Културен печат

Концертна промоција на новиот албум на „Конкверинг лајон“ во МКЦ

Тони Димков
Тетовскиот даб, реге и кросовер бенд „Конкверинг лајон“ на 22 ноември, во 21 часот, во Младинскиот културен центар концертно ќе го промовира својот петти студиски...
Културен печат

„Плакарт“ и 13. Скопје постер фестивал: Дизајнерско движење против ковид-19

Тони Димков
Организаторот „Плакарт“ и 13-то издание на Скопје постер фестивал се приклучуваат на глобалното дизајнерско движење против ковид-19 со изложба на плакати со мото „Цврсто, сите...
Културен печат

Проект „Музичка култура“: Разговори посветени на електронската музика

Тони Димков
Центарот за нови инцијативи во уметноста и културата „Локомотива“ од 12 до 14 ноември ја реализира програмата „Музичка култура“, која се занимава со истражување, контекстуализација...
Културен печат

Мултимедијална изложба во МКЦ: „Вита“ ја истражува женственоста

Тони Димков
Мултимедијалната изложба „Вита“, поставена во горното фоаје на МКЦ, по концепт и во режија на Филип Петковски го критикува објективизирањето на женското тело и ја...