Џафери потврди: 17 пратеници се повлекле од иницијативата за гласање недоверба на Владата

Талат Џафери
Талат Џафери / Фото: МИА

Кабинетот на претседателот на Собранието попладнево потврди дека до Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија е доставено Известување за повлекување од потписници на материјалот Прашање за Доверба на Владата на Република Северна Македонија со вкупно 17 потписи на пратеници.

Како што претходно објави „Слободен печат“, новиот список е доставен до собраниската Архива и на него од тактички причини ги нема потписите на неколкумина „спорни“ пратеници кои биле на претходната листа. ВМРО-ДПМНЕ очекува утре да има седница на Собранието и да ѝ биде изгласана недоверба на Владата.

На списокот со повлечените пратеници кој го објави Собранието, се гледа дека од иницијативата за недоверба на Владата се повлекол лидерот на Левица Димитар Апасиев, но не и неговиот сопартиец и вториот пратеник на партијата, Борислав Крмов.

Списокот со пратеници кои се повлекуваат од иницијативата за гласање недоверба на Владата / фото: Собрание на Република Северна Македонија

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ пред два дена поднесе иницијатива за гласање доверба на Владата на Зоран Заев, на која стоеја потписи на 61 пратеник од кои покрај ВМРО-ДПМНЕ се и пратеници на Алијанса, Алтернатива, Беса и на Левица. Иницијативата уследи откако премиерот, заклучно со понеделникот не поднесе оставка најавена по локалните избори

Видео на денот