23 C
Скопје

Две работи кои децата никогаш нема да им ги простат на родителите: Кога ќе пораснат, тие можат да разберат, но не и да заборават!

Децата можат да им се налутат на своите родители. Понекогаш тие дури и ветуваат дека никогаш нема да им простат и нема да заборават. Честопати овие „слатки“ закани не значат ништо. Но, постојат и други случаи, постапки на возрасните, кои навистина им нанесуваат длабоки емоционални рани на децата .

Кога тие деца ќе пораснат, можеби ќе можат да ги разберат причините, но не и да простат.

Овие две работи децата обично никогаш не им ги простуваат на родителите!

Фото: Пиксабеј

Прекршени ветувања

Ако не постои начин да се исполни ветувањето, тогаш подобро е да не го давате. Ова е вистината што возрасните ја влеваат во нас уште од детството, нели? И тоа му го повторуваат на детето одново и одново, барајќи детето да го одржи зборот и да ги одржи ветувањата.

Сепак, самите возрасни честопати ги кршат своите ветувања, а во исто време секогаш наоѓаат изговори – не можеле, не успеале, некои трети причини го спречиле тоа, дека имаат толку многу проблеми што едноставно не можат да постигнат на сите страни …

Вие не можете ниту да поверувате колку години децата знаат да веруваат во некои ветувања и молчејќи секој ден да трпат разочарување поради тоа што ветување не е исполнето. Децата речиси никогаш не ги забораваат ветувањата.

Фото: Пиксабеј

Непочитување

Многу родители сметаат дека нивните деца се мали и дека ќе заборават сè. Тие исто така забораваат и дека децата не се еднакви со возрасните, па затоа ги потценуваат нивните достигнувања и успеси, кои се претежно мали, исто како нивКревката, нежна и весела детска душа ќе посака да ја пофалите за нешто мало, а вие мислите дека тоа не е ништо посебно и го велите тоа, не знаејќи колку со тоа го повредувате детето.

На пример, едно девојченце сака само да направи фустани за своите кукли. Родителите велат дека тоа е губење време, дека треба да се посвети на нешто покорисно. На почетокот, ова се фустани кои се склопуваат од домашни материјали, но текот на времето се шијат и стануваат сè подобри и поубави. Кога ќе порасне девојчето, доколку има одлична кариера во светот на дизајнот и успее, секогаш ќе има и една грда меморија – дека нејзините родители никогаш не верувале во неа …

Фото: Пиксабеј

Бидете внимателни што им ветувате на децата. Бидете внимателни што ќе им кажете за нивните страсти и хобија. Постои голема шанса никогаш да не ви бидат простени непримерните зборови …

Дали се сеќавате на некое скршено ветување на вашите родители што и денес ве повредува?

Поврзани вести

Наталната карта на Меган Маркл откри сѐ! Затоа таа предизвика проблеми со кралското семејство

Слободен печат

ФОТО: „Јас се викам Ивана“: Девојчето од спотот на Здравко Чолиќ носи голема болка во себе

Слободен печат

ФОТО: Во мај вакцинација кај Дракула: Лекари со вампирски заби делат бесплатни вакцини

Слободен печат

Нов пресврт: Бракот на Бил и Мелинда Гејтс се распаднал поради милијардерот педофил?

Слободен печат

ВИДЕО: Илон Маск откри дека страда од Аспергеров синдром, кој можеби е тајната на неговиот успех

Слободен печат

ФОТО: Барак Обама тагува: Тежок ден за нас, многу ќе ни недостасува

Слободен печат

Остави Коментар