Дванаесет прилепчани завршија со труење во болница откако јаделе скара од месарница

Фото: МИА

Вкупно 12 лица побарале медицинска помош на инфективното одделение во Општата Болница Прилеп со симптоми кои асоцираат на алиментарна токсоинфекција, дознава „Слободен печат“ од свои извори во Државниот здравствен и санитарен инспекторат.

Според нашите извори, за сите пациенти заедничко биле што за празниците конзумирале месо што го купиле од една иста месарница. Инспекторите го затвориле објектот.

Повеќе детали се најавени за утрешниот ден.

Видео на денот