Драматична приказна на фамилија од Гуча која за МАЛКУ ЌЕ НАСТРАДАЛА во поплавите

Не разбирајќи ја сериозноста на ситуацијата која се заканувала на неговата фамилија, Драган Милинковиќ од Гуча, чија куќа се наоѓа на десетина метри од Бјелица, вчера се обиде да го одбрани своето домаќинство од поплава, а на крај тој, неговата мајка и девојка едвај спасиле жива глава пренесува српски “Блиц“.

Тие успеале да се спасат со помош на пожарникари, бидејќи надојдената река после поплавата што вчера ги зафатило некои делови на Србија им го урнала ѕидот на куќата и влегла во собите.

– Кога надојде Бјелица почна да продира во дворот и пробав продорот на вода да го спречам со столица. Меѓутоа, водата не однесе и мене и столот. Побегнав во куќата, едвај стигнав, а реката го опколуваше мојот дом – изјави за “Блиц“, Драган Милинковиќ.

Прочитајте и...  Мој ДДВ: Објавени се 15-те добитници на награда од 100.000 денари

Тој, мајка му и девојката, според неговата приказна, влегле во една од собите очекувајќи дека реката ќе се повлече. Но, тие се излажале. После само неколку минути, водата како играчка го скршила еден од ѕидовите во куќата и навлегла внатре.

 

 

Прочитај повеќе

Порошенко: Зеленски ме гони судски поради одмазда

Слободен печат

Филипче од Охрид: Младите здравствени работници активно се вклучени во креирањето на здравствените политики

Слободен печат

Нови 115 случаи на коронавирус, седум лица починаа, а 40 се излекувани

Слободен печат

Мицкоски од Прилеп: Ние чуда не ветуваме, тоа што ќе го ветиме, тоа и ќе го исполниме

Слободен печат

Почина академскиот сликар и професор Ангел Петров

Слободен печат

Макрон утре ќе го претстави составот на новата влада

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силјановска Давкова: Болна држава не може да се справи со Ковид-19, после 15 јули да ја прославиме обновената политика

Слободен печат

Конфиндустрија: Јавниот долг на Албанија може да надмине 100 проценти од БДП

Слободен печат

Папата ги поздрави напорите на СБ на ОН за воспоставување примирје низ светот

Слободен печат

Спасовски: Народот го избира премиерот

Слободен печат

Зибери: Стимулирање на младите земјоделци до 35 години, со неповратни грантови од 20.000 евра

Слободен печат

Шекеринска од Кичево: Невработеноста ќе ја намалуваме се додека таа не добие едноцифрена вредност

Слободен печат