Донација на 310 таблети од Кина

Кинескиот Амбасадор во Македонија  Џанг Ѕуо  донираше 310 таблети наменети за учениците кои немаат нагледни средства за да ја следат наставата он лајн. Таблетите и беа донирани на општина Газибаба. Амбасадорот  Џанг Ѕуо  нагласи дека пред глобалната пандемија, двете влади и народите на двете земји, си помагаа едни на други, за да ги надминат тешкотиите заедно. Кинеската страна се надева заедно со Северна Македонија да ја зајакнува општата соработка против пандемијата, економскиот развој, и подобрувањето на животот на луѓето.

„Вирусот не познава граници, но постои вистинска љубов која го грее светот. Воедно дозволете ми да Ви се заблагодарам почитуван градоначалнику г-дин Борис Георгиевски за Вашата помош и поддршка во реализацијата таблетите да дојдат во вистинските раце. Денес ги донираме овие таблети, во надеж дека ќе им помогнеме на децата, да ги надминат тешкотите за време на сегашниот тежок период, да продолжат внимателно со учењето и да напредуваат континуирано. Се надевам, наскоро, младите ќе прераснат во градители на просперитетот на Република Северна Македонија, и ќе бидат учесници во изградбата на пријателските односи меѓу Кина и Северна Македонија и соработници во изградбата на заедницата со заедничка иднина на човештвото.
На крајот, посакувам пријателството помеѓу Кина и Северна Македонија да биде вечно и просперитетно, истакна Ѕуо.

Прочитајте и...  Бугарија планира да затвори речиси се од 27 ноември

Од името на општина Газибаба се заблагодари градоначалникот Борис Георгиевски.

Поврзани вести

Нови 2.135 случаи на коронавирус во Грција, 101 лице почина

Слободен печат

ВИДЕО: Кина и Јапонија работат на јакнење на економските врски

И.И.

ИНФОГРАФИК | Сите анти-ковид вакцини што се влезени во „финале“ на едно место: Од што се направени, колку ќе чинат и нивната ефикасност

Слободен печат

Нови 608 смртни случаи од ковид-19 во Велика Британија, најмногу од мај

Слободен печат

Македонија испратила документи до Софија, се чека одговор

Слободен печат

Анкета: Една четвртина од Италијанците веруваат во теории на заговор за Ковид-19

И.И.

Остави Коментар