17.8 C
Скопје

Дневен ковид пресек во Македонија: Починаа девет пациенти, новозаболени 476 лица од 2.863 тестови

Министерството за здравство (МЗ) информира дека, согласно податоците од Институтот за јавно здравје(ИЈЗ) во последните 24 часа се направени 2.863 тестирања, а регистрирани се 476 нови случаи на ковид-19 во Скопје – 221, во Прилеп и во Кавадарци по 31, во Охрид – 24, во Велес – 23, во Куманово – 20, во Тетово – 12, во Битола – 11, во Делчево – 9, во Струмица, во Кочани, во Гевгелија, во Неготино и во Ресен по 8, во Крива Паланка – 7, во Гостивар и во Кичево по 6, во Штип, во Струга, во Пробиштип и во Крушево по 5, во Радовиш, во Берово, во Виница, во Валандово, во Демир Хисар и во Кратово по 2, во Македонски Брод, во Дебар и во Дојран по 1.

Регистрирани се 407 оздравени пациенти од Скопје – 176, од Охрид – 36, од Тетово – 29, од Куманово – 22, од Струга – 19, од Велес – 18, од Гостивар – 15, од Кичево – 12, од Струмица – 11, од Дебар – 10, од Битола и од Кавадарци по 7, од Штип и од Гевгелија по 6, од Берово – 5, од Кратово – 4, од Кочани, од Свети Николе, од Ресен и од Пробиштип по 3, од Прилеп, од Неготино, од Крива Паланка и од Виница по 2, од Радовиш, од Демир Хисар, од Македонски Брод и од Крушево по 1.

Пријавени се вкупно девет починати пациенти – четворица од Скопје (53 год., 67 год., 68 год. и 74 год.) и по еден од Прилеп (68 год.), од Велес (75 год.), од Охрид (72 год.), од Струмица (81 год.) и од Кочани (63 год.), сите во болнички услови.

Направените 2.863 теста се преку ИЈЗ – 492, преку ЦЈЗ Скопје – 87, преку „Авицена“ – 240, преку „Биотек“ – 241, преку Клиниката „Жан Митрев“ (Филип Втори) – 268, преку „Систина“ – 186, преку лабораторија „Лаор“ – 144, преку МАНУ – 145, преку ЦЈЗ Битола – 73, преку Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 3, преку „Синлаб“ – 38, преку „Ремедика“ – 31, преку лабораторија болница Козле – 16, преку ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 890, преку УК Пулмологија со алергологија – 4 и преку ГОБ „8 септември“ – 5.

Досега во земјата се направени вкупно 474.280 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 95.347, бројката на оздравени пациенти е 85.846, на починати е 2.955, а бројот на активни случаи изнесува 6.546.

Дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје – 416.81, активни – 3.256

Куманово – 5.295, активни – 255

Тетово – 5.210, активни – 235

Прилеп – 4.675, активни – 179

Гостивар – 3.667, активни – 135

Штип – 3.532, активни – 81

Битола – 3.280, активни – 126

Велес – 3.208, активни – 221

Охрид – 2.957, активни – 368

Кавадарци – 2.802, активни – 360

Струмица – 2586, активни – 158

Струга – 2.284, активни – 156

Кочани – 1.757, активни – 52

Кичево – 1.742, активни – 85

Свети Николе – 1.090, активни – 20

Гевгелија – 1.047, активни – 102

Неготино – 1.001, активни – 68

Дебар – 776, активни – 68

Ресен – 764, активни – 76

Крива Паланка – 746, активни – 40

Радовиш – 732, активни – 48

Делчево – 674, активни – 202

Берово – 608, активни – 26

Пробиштип – 520, активни – 28

Виница – 501, активни – 28

Валандово – 332, активни – 11

Демир Хисар – 254, активни – 11

Македонски Брод – 248, активни – 10

Кратово – 240, активни – 22

Богданци – 226, активни – 8

Демир Капија – 224, активни – 47

Крушево – 225, активни – 40

Македонска Каменица – 192, активни – 9

Пехчево – 183, активни – 7

Дојран – 88, активни – 8

Поврзани вести

Шведскиот премиер соочен со гласање за недоверба

Слободен печат

Папата повика на воспоставување хуманитарни коридори во Мјанмар

Слободен печат

ФОТО | Црн Дрим во Струга стана син

Слободен печат

Две лица загинаа во соoбраќајка на патот Штип-Крупиште

Слободен печат

Трагедија на Паличко Езеро: Се удавил маж, телото сѐ уште не е пронајдено

Слободен печат

Локализиран е пожарот во близина на „Слобода“, нема повредени

Слободен печат

Остави Коментар