12.8 C
Скопје

Димитриевски: Не дојдовме на ЕП за да собираме искуство, најважно е да не загубиме од Австрија на стартот 

Голманот на фудбалската репрезентација на Македонија, Столе Димитриевски вели дека веќе е направена анализата на првиот противник на ЕП, Австрија. Стандардниот голман на репрезентацијата исто така вели дека Македонија е дојдена на Евро 2020 само за да биде учесник туку и дека целта е да се помине групата.

– Максимално сме мотивирани, но немаме притисок. Секој притисок го претвораме во мотивација да дадеме максимуим и да одиграме одличен прв натпревар. Добро ги анализираме противниците, мислам дека имаат доста квалитетни играчи, затоа треба да бидеме подготвени одбраната и јас да реагираме. Автријците имаат играчи како Арнаутовиќ, Алаба имаат доста поединци, шутери, тоа го тренираме на тренинзите, се подготвуваме за да може да најдобро да им парираме на нивните добри страни. Не дојдовме тука само за искуство. Да одиграме најпрво три натпревари, да освојуваме бодови. Реално, го исполнивме сонот. Сега нашиот сон и нашите амбиции да можеме да ја поминеме групната фаза. Пред се најважно ни е да не го загубиме мечот со Австрија, и да одиме чекор по чекор. Верувам во моите соиграчи и во стручниот штаб – вели Димитривски.

Поврзани вести

Јанис го возврати ударот, Милвоки ја стопи предноста на Бруклин

Слободен печат

Пандев стана вториот најстар фудбалер кој постигнал гол на ЕП

Слободен печат

ЕВРО 2020: Спектакл во Амстердам со среќен крај за „лалињата“

Слободен печат

Ѓоковиќ оди по невозможното, освојување на сите четири грен слем турнири во една година

Слободен печат

ВИДЕО: Македонската химна за прв пат се интонираше на ЕП

Слободен печат

Алиоски разочаран: Одигравме одлично 70 минути

Слободен печат

Остави Коментар