5.3 C
Скопје

„Џокерот“ на Солскјер: Рашфорд го надмина рекордот на Мбапе!

Маркус Рашфорд имаше одлична партија на вчерашниот натпревар за Манчестер јунајтед во победата од 5:0 во Лигата на шампионите против Лајпциг.

Англискиот репрезентативец во игра влезе од 63 минута како замена за Мејсон Гринвуд, а потоа одговори на довербта од менаџерот Оле Гунар Солскјер со постигнување на три гола.

Тој сега го има најбрзиот хет-трик во историјата на ЛШ после влегувањето на теренот од клупата. На 22-годишниот член на „црвените ѓаволи“ за такво остварување му беа потребни 27 минути.

До сега рекордот го имаше Килијан Мбапе кој после влегувањето од клупата за 38 минути успеа да постигне три гола.

Воедно е вториот играч во клупската историја кој запиша три погодоци во еден меч како замена. Првиот беше сегашниот стратег Солскјер кој имаше хет-трик на дуелот од Премиер лигата против Нотингем форест во февруари 1999 година.

Прочитајте и...  Марихуаната веќе не е забранета во НБА лигата!

Поврзани вести

ВИДЕО: Челси преку Лидс на врвот, Алиоски играше на „Стемфорд Бриџ“!

Слободен печат

ВИДЕО: Кадиз е хит во Шпанија, го победи Реал, а сега и Барса!

Слободен печат

Светскиот шампион на колена, херојска победа на српските ракометарки!

Слободен печат

ВИДЕО: Баерн и Лајпциг одиграа дерби од соништата во Минхен!

Слободен печат

ВИДЕО: „Ѓаволско“ второ полувреме, Јунајтед повторно се враќаше од негатива!

Слободен печат

ВИДЕО: „Два во еден“, Бонучи во финишот за радост на Јувентус!

Слободен печат

Остави Коментар