-2 C
Скопје

ДЕТАЛОТ НА МАИЦАТА на бугарскиот Министер за одбрана ги насмеа сите

Бугарија објави дека сака да ги купи американските авиони Ф-16 за своите воздухопловни сили, за да ја заменат старата флота на руски авиони МиГ-29.

Од Софија, меѓутоа, сметаат дека цената која ја нудат САД е повисока од очекуваната, поради што Бугарија е присилена да бара компромис или дури да ги разгледа шведските и италијански алтернативи.

Бугарскиот Министер за одбрана Красимир Каракачанов им даде изјава на новинарите во Пловдив за како напредуваат преговорите со САД за купувањето на Ф-16.

Додека даваше изјава министерот носел маица со амблемот на кој се наоѓа рускиот МиГ-29.

-Исто така имам и маица со Су-25, бидејќи базата со нашите ловци е во близина. Не ја носам случајно оваа маица: Бугарија моментално користи МиГ-29 – им изјавил министерот на новинарите.

Прочитајте и...  Маричиќ пред Спасовски и Заев добил информација дека Мијалков спрема бегство

Каракачанов изразил надеж дека разговорите со САД ќе успеат за да има прилика да ја носи маицата на американскиот борбен авион.

Според неговите зборови, се очекува преговорите да завршат до крај на јуни. Каракачанов напомена дека цената за Ф-16 во никој случај не би требало да премине два милијарда лева, како што првобитно предложи САД.

Поврзани вести

ВИДЕО+ФОТО I  Руски дипломати ја напуштија Северна Кореја туркајќи вагонче од воз

Слободен печат

ВИДЕО: Воздушниот напад на Бајден врз Сирија – симболичен гест, вовед во војна или нешто друго?

Слободен печат

Родителите на исчезнатите млади момчиња апелираат до Вучиќ да не објавува фотографии и снимки од монструозните убиства на кланот на Веља Невоља

Слободен печат

ВИДЕО | Забавата поради која Неделковски и Пандов завршија во полиција

Слободен печат

Маричиќ потврди дека Русковска е обвинителот со кој се сретнал во петокот

Слободен печат

Амбасадорот Коснет ја потврди поддршката на САД за ЕУ ​​во дијалогот Белград-Приштина

Слободен печат

Остави Коментар