ДЕТАЛОТ НА МАИЦАТА на бугарскиот Министер за одбрана ги насмеа сите

Бугарија објави дека сака да ги купи американските авиони Ф-16 за своите воздухопловни сили, за да ја заменат старата флота на руски авиони МиГ-29.

Од Софија, меѓутоа, сметаат дека цената која ја нудат САД е повисока од очекуваната, поради што Бугарија е присилена да бара компромис или дури да ги разгледа шведските и италијански алтернативи.

Бугарскиот Министер за одбрана Красимир Каракачанов им даде изјава на новинарите во Пловдив за како напредуваат преговорите со САД за купувањето на Ф-16.

Додека даваше изјава министерот носел маица со амблемот на кој се наоѓа рускиот МиГ-29.

-Исто така имам и маица со Су-25, бидејќи базата со нашите ловци е во близина. Не ја носам случајно оваа маица: Бугарија моментално користи МиГ-29 – им изјавил министерот на новинарите.

Прочитајте и...  Излезеноста на изборите во Хрватска до пладне е 18,09 проценти

Каракачанов изразил надеж дека разговорите со САД ќе успеат за да има прилика да ја носи маицата на американскиот борбен авион.

Според неговите зборови, се очекува преговорите да завршат до крај на јуни. Каракачанов напомена дека цената за Ф-16 во никој случај не би требало да премине два милијарда лева, како што првобитно предложи САД.

Прочитај повеќе

Села: Ахмети 18 години е премиер, но никогаш не ги бранел буџетот и даноците на Албанците – Да се забранат анкети за време на кампања (ВИДЕО)

Слободен печат

Трамп најави втор голем предизборен собир, иако бројот на заразени со коронавирус е во пораст

Слободен печат

Тачи: Борба против коронавирусот, не со зборови туку во стотици милиони евра

Слободен печат

Медиумите може да поднесуваат барања за субвенционирање на социјалното осигурување за вработените

Слободен печат

Шојбле: ЕУ мора да извлече поуки од пандемијата на коронавирусот

Слободен печат

Најчевска: Кај нас законите се носат по мерка на оние кои се на власт, казни кои што ќе бидат правопропорционални на висината на функцијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лувр е повторно отворен за посетителите

Слободен печат

Андоновиќ: Пресврт – ХДЗ се врати како победник, по поразот кој го доживеа на претседателските избори (ВИДЕО)

Слободен печат

Притвор за осомничените кои лишија од слобода државјанка на Италија​

Слободен печат

Јована Јаневска: Младите треба повеќе да знаат за современата македонската литература (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедлива победа на ХДЗ, СДП доживеа фијаско

Слободен печат

Почина големиот Енио Мориконе, за него Охрид беше посебен град (ФОТО+ВИДЕО)

Валентина Т