Дест е новиот играч на Барса со клаузула од 400 милиони евра! (ВИДЕО)

Како што и се најавуваше, денеска Барселона потврди дека нејзин нов фудбалер е Сержињо Дест кој потпиша договор до крајот на сезоната 2024/25.

Во истиот договор веднаш е поставена откупна клаузула од 400 милиони евра. Трансферот од Ајакс во Барса вреди 21 милион евра плус пет милиони како бонуси. 19-годишниот десен бек е роден во Холандија, но ги брани боите на најдобрата американска репрезентација.

Покрај тоа што може да игра во одбраната, може да ја поведе топката и на противничката половина и биде опасност за ривалите, па така каталонскиот клуб го дефинираше како напаѓачки десен бек.

Со 17 години дебитираше во Б тимот на Ајакс против ПСВ во 2018 година и во сред сезоната се најде во првиот тим каде што својот прв настап го имаше лани во јули во рамките од Холандскиот Супер куп.

Прочитајте и...  Ансу Фати е најмладиот стрелец во историјата на „Ел Класико“!

Во текот на минатата сезона запиша 35 настапи, од кои на 27 беше стартер. Во одбраната беше солиден, а воедно имаше два гола и шест асистенции.

Поврзани вести

Мото ГП шампионот во карантин ужива со вистинска убавица, за неа изнајми и приватен авион (ФОТО)

Слободен печат

Јувентус го менува Дибала со ѕвезда на Ливерпул

Слободен печат

И Мекгрегор му честита на Хабиб

Слободен печат

„Кралот“ на октагонот, Нурмагомедов: Ова беше мојата последна борба!

Слободен печат

ВИДЕО: Ливерпул им се врати на победите во Премиер лигата!

Слободен печат

ВИДЕО: Тричковски ја продолжи голгетерската форма во Кипар

Слободен печат

Остави Коментар