7.1 C
Скопје

Демонстрантите во Бејрут обесија картонски ликови на премиерот и членовите на владата (ВИДЕО)

Полициските сили возвратија со солзавец, кога дел од демонстрантите се обидоа да ја пробијат бариерата која го блокираше патот до парламентот.

За време на денешните антивладини протести во Бејрут, демонстрантите кренаа лажни бесилки кои станаа главен симбол на демонстрациите во кои се бара од властите да преземат одговорност за експлозијата, корупцијата, како и лошото управување со земјата.

Граѓаните поставија бесилки на истото место каде пред повеќе од 100 години тогашното Османско Царство обесило неколку луѓе поради бунтот против Истанбул.

На снимките кои се појавија на социјалните мрежи се гледа како неколку демонстранти на бесилките ставаат картонски ликови од претседателот на Лбан, премиерот и други членови на владата.

Околу 5.000 луѓе се собраа на Плоштадот на мачениците во средиштето на градот, а некои од нив фрлаа и камења кон полицијата.

Полициските сили возвратија со солзавец, кога дел од демонстрантите се обидоа да ја пробијат бариерата која го блокираше патот до парламентот.

Прочитајте и...  Џо Бајден во зимата на закани и можности

Демонстрантите извикуваа слогани како „Народот сака пад на режимот“, а носеа и натписи како „Заминете си убијци“.

Фото: EPA

-Сакаме достоинствена иднина, не сакаме крвта на жртвите од експлозијата да биде залудна – вели Роуз Сироур, една од демонстрантите.

Во експлозијата која се случи во вторникот починаа 158 лица, а повредени се над 6.000 луѓе.

Поврзани вести

ВИДЕО: Медицински персонал во ковид центар прави забава со оро и песни

Србија четврта во светот по стапката на вакцинација

Џо Бајден во зимата на закани и можности

Едвард Лус/Financial Times

ПАНИКА ВО БЕРЛИН: Цела болница во карантин поради британскиот тип на коронавирус

Слободен печат

Со „БМВ“ влетал во кабина на патарина и усмртил работник

Слободен печат

Министерство за здравство: Не постои илегална вакцинација, опозициската партија шири лажни вести

Слободен печат

Остави Коментар