24.8 C
Скопје

Декстер, блискиот соработник на Беливук во Виена ги мачел и ги снимал жртвите

Австриските власти потврдија дека соработникот на Беливук, Дарио Ѓорѓевиќ и неговата група се осомничени за три убиства.

Дарио Ѓорѓевиќ со надимакот Декстер, кој беше уапсен во Виена, е осомничен за киднапирање на неговиот соработник и брутално тортура врз него во подрумот на тој град поради долг од 2.000 евра, соопштија австриските власти, кои учествувале во голема акција за апсење во соработка американскиот ФБИ.

Ѓорѓевиќ кој наводно бил еден од најблиските соработници на Вељко Беливук и Марко Миjковиќ, бил уапсен на 6 јуни, а во тоа време му биле одземени 10 килограми хероин. Според неофицијални информации, тој се криел под лажно име, но продолжил да раководи со дел од групата по апсењето на Беливук.

– Србија веќе го бара поради сомневање дека учествувал во три убиства. Тој е еден од водачите на криминална група. Кога бил уапсен, запленети се 10 килограми хероин. Неговиот притвор го реши киднапирањето на еден човек од Србија кој работеше за групата, но им должеше 2.000 евра – изјави Франц Руф, генерален директор за јавна безбедност на Австрија.

Тој потврди дека практично дел од групата во таа земја предводена од Ѓорѓевиќ функционирала на ист начин како и групата на Беливук. Австрискиот официјален претставник потврди дека, како и неговите белградски „колеги“, тие го снимале малтретирањето и осакатувањето на жртвите преку телефон и ги разменувале снимките и сликите со другите членови на групата.

Поврзани вести

Лукаревска: Наша единствена алтернатива е ЕУ

Слободен печат

Пукотница во Старата скопска чаршија

Слободен печат

Филипче од Штип: Покажавме дека за нас зборот е збор, го имаме најдоброто за секоја општина

Слободен печат

Ексцентричен тајкун, креатор на најпознатата антивирусна програма, пронајден мртов неколку часа по одлуката за екстрадиција

Слободен печат

Заев тврди дека не разговарал со Ахмети за промена на знамето, грбот и химната

Слободен печат

Заев за новите проекти: Се воведува еколошка такса, ќе се инвестира во обновливи извори

Слободен печат

Остави Коментар