23.8 C
Скопје

Дефинитивно без Димитријевиќ на мечевите во Талин!

Ненад Димитријевиќ, за жал, нема да биде во можност да биде дел од нашиот национален тим за потребите кои со себе ги носат ноемвриските квалификации односно турнирот кој од 28-30 ноември, ќе се одржи во Талин, Естонија.

На барање на спортскиот директор на нашите национални селекции Тодор Гечевски, во текот на вчерашниот ден Димитријевиќ беше детално прегледан на Клиниката „Жан Митрев“ во Скопје.

По комплетирањето на медицинските резултати, препораката на докторите е Ненад Димитријевиќ да продолжи со опоравувањето по прележаниот коронавирус. И дека во овој момент не може максимално да тренира и да се натпреварува на највисоко ниво.

По вчерашните детални прегледи кои Ненад Димитријевиќ ги направи во клиниката „Жан Митрев“ во Скопје, препораките на медицинските лица кои ги реализираа, се дека дека во овој момент, тој не е во можност максимално да тренира и да се натпреварува, и да одговори на барањата и пред сè, напорите кои со себе ги носат патувањето до Талин, тренинзите и одигрување на два натпревари во така краток временски период. Особено што, како што потенцираа докторите, Димитријевиќ се враќа по прележувањето на вирусот ковид-19, а поради кој мораше да има дополнителен лекарски, односно болнички надзор во период од две недели – појаснува спортскиот директор на нашите национални селекции, Гечевски.

ФОТО: Кошаркарите го одработија првиот тренинг во Талин

Гечевски уште еднаш сака да потенцира дека здравјето на нашиот млад репрезентативец е пред било кој настап, тренинг или играње на некој натпревар.

– Од тие причини, а првично, пред сè, поради здравјето на Нено, нормално и во интересот на македонската репрезентација, чиј дел треба да биде во наредните 10-15 години, ние како раководен тим во федерацијата, заеднички одлучивме дека тој не треба да патува. Туку дека под лекарски надзор, полека треба да им се враќа на оние нормални спортски, кошаркарски активности, за да дојде во ситуација повторно да биде оној што беше пред да дојде во ваква ситуација која ја предизвика коронавирусот. Да тренира и игра најдобро што знае и умее – потврдува Гечевски за оправданото отсуство на младиот бек од турнирот во Талин.

Поврзани вести

Откриено е што им кажал Ериксен на лекарите кои го вратија во живот

Слободен печат

ВИДЕО: За инает на Роналдо, урнебесна реакција на рускиот селектор

Слободен печат

Нов пресврт во Тотенхем, отпаѓа и Фонсека, а нов фаворит е екс тренерот на Елмас

Слободен печат

ВИДЕО: Пресврт на Белгија во режија на Де Брујне

Слободен печат

Шевченко импресиониран од „рисовите“: Македонија покажа карактер

Слободен печат

УЕФА му се закани на Роналдо: Ќе има казни за тргање на пијалоците на прес-конференциите

Слободен печат

Остави Коментар