Де Лихт е најголемиот фудбалски талент за 2019 година! (ФОТО)

Одбранбениот играч на Јувентус, Матијс де Лихт е прогласен за најдобар млад фудбалер на светот.

Холандскиот дефанзивец имаше неверојатна сезона со Ајакс, а благодарение на добрите партии направи трансфер во италијанскиот шампион.

На вечерашното доделување на фудбалските награди во Париз, во својата конкуренција ги остави зад себе играчот на Борусија Дортмунд, Џејдон Санчо и напаѓачот на Атлетико Мадрид, Жоао Феликс.

Прочитајте и...  МЗТ Скопје се ослободи од двајца странци

– Горд сум на оваа награда. Му благодарам на мојот поранешен клуб Ајакс, сегашниот Јувентус, семејството, девојката и на сите кои гласаа за мене – рече Де Лихт.

За најдобрата холандска репрезентација 20-годишниот централен бек има досега 23 натпревари и два голови.

Прочитај повеќе

ЛШ: Наполи со Елмас против Барселона! (ФОТО)

Слободен Печат

Само три гема за Џазири, „Ѓоковиќ експрес“ во Дубаи! (ВИДЕО)

Слободен Печат

„Пандевци“ загубија, но среќни се што македонскиот фудбал „доби“ ВАР!

Слободен Печат

Нејмар доби црвен картон за да оди на карневалот во Рио!?

Слободен Печат

Продажбата на билетите за дуелот со Косово ќе започне во понеделник

Слободен печат

Грчкиот премиер бара исфрлање на грчките екипи од УЕФА

Слободен печат

Остави Коментар

5 − три =

Прочитај повеќе

Војдан Стојановски:  Треба да веруваме во нас, не треба да гледаме на противниците со респект

Слободен печат

Револуција во фудбалот, Шкотска забрани играње со глава на деца помлади од 12 години

Слободен печат

Навивачите на Барселона му се извинија на Брајтвајт за пречекот

Слободен печат

Ѓоковиќ открива како комуницира со Надал и Федерер

Слободен печат

Тренер го победи поранешниот клуб па ги соблече панталоните пред навивачите (ВИДЕО)

Слободен печат

МЗТ Скопје се ослободи од двајца странци

Слободен печат