Данска е првиот финалист на Светското првенство!

Фото: EPA-EFE/Liselotte Sabroe

Данска е првиот финалист на Светското првенство откако вечерва со 26:23 славеше победа против Шпанија, а во финалето ќе игра против подобриот од второто полуфинале во кое ќе играат Шведска и Франција.

Шпанците вечерва имаа егал-меч, но како да загубија сила во клучните моменти. По првото полувреме водеше Данска и со 10:15, сепак Шпанците се вратија до 20:21.

Во тие моменти Данците повторно го подигнаа нивото на игра, а на голот го имаа секогаш одличниот Ландин, па не дозволија изненадување. Во финалето Данска ќе се обиде да дојде до титулата откако го освои трофејот  на домашно тло и оној во Египет.

Норвешка и Унгарија во истиот термин играа во разигрувањето од 5-то до 8-мо место. Подобри беа Норвежаните со 33:25, па така тие обезбедија натпревар со Германија за петтото место, Германците претходно беа подобри од Египет.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот