Циклон го потопи крајбрежјето во Словенија (ФОТО+ВИДЕО)

Словенечките крајбрежни градови Пиран, Изола и Копар синоќа се поплавени поради обилните дождови и комбинацијата на циклон, јужен ветер и полна Месечина, што предизвика исклучително висока плима.

Според неофицијални информации, нивото на морето ја достигна втората највисока точка во последните 50 години.

Словенечката новинска агенција СТА објави дека нивото на водата во одредени делови достигна 60 сантиметри, а најлоша состојбата е во Изола.

Според податоци на копарската Служба за мерење на плимата, нивото на плимата достигна 373 сантиметри, што Агенцијата за заштита на животната средина го нарече редок феномен.
Пожарникарите цела ноќ поставувале бариери за да го спречат понатамошното ширење на водата.

Прочитајте и...  За два дена во Црна Гора избувнале 56 пожари

Обилниот дожд и ветерот предизвикаа проблеми и во другите делови од земјата, посебно во североисточниот и западниот дел на Словенија.

Прочитај повеќе

Трамп на митинг во Северна Каролина: Ќе кандидирам жена за Врховниот суд оти повеќе ми се допаѓаат од мажите

Слободен печат

Пендаровски до патријархот Вартоломеј: Употребете го вашето апелационо право за нашите православни христијани да бидат еднакви со другите во светот

Слободен печат

Регионални избори во Италија и референдум за кратење на бројот на пратеници од 945 на 600

Слободен печат

Анализа на причините: Раст на процентот на позитивни случаи од ковид тестовите од 6,5 на 8

Слободен печат

Метео: Утринските температури до 13 степени, сончево и топло преку ден

Слободен печат

Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Словенија наложи задолжително носење маски и на отворено

Маријана Митровска

Анализа: Во партијата на Вучиќ членува секој деветти граѓанин на Србија, неспоредливо со партијата на Путин

Слободен печат

Уапсени 10 полицајци во рација за нелегални казина во Косово

Маријана Митровска

Нема смртни случаи денеска во Хрватска, но бројот на заразени расте

Слободен печат

Голем шумски пожар беснее на планината Стогово

Слободен печат

Пакет со смртоносен отров адресиран до Трамп

Маријана Митровска