17.8 C
Скопје

Tag : врнежи

Вести Македонија

По силните врнежи наноси од камења и песок на патот Делчево-Македонска Каменица

Слободен печат
Силните врнежи што го зафатија делчевскиот регион предизвикаа помали и поголеми наноси од камења и песок на регионалниот пат А3 во правец од Делчево кон...
Македонија Слајдер

Облачно и студено со врнежи од дожд, на планините снег

Слободен печат
Времето денеска ќе биде облачно и студено со врнежи од дожд, кои на планините и на некои повисоки места во северните делови ќе бидат од...
Вести Регион Слајдер

ВИДЕО: Скадарското езеро се изли и во Албанија: Започнува евакуација на семејствата чии домови се поплавени

И.И.
Обилните дождови во последните 24 часа дополнително ја влошија состојбата со поплавите во целиот регион на Скадар. Во моментов под вода се наоѓаат над 5100...
Вести Македонија

Од понеделник обилни врнежи и силен јужен ветер

Слободен печат
 Под влијание на влажен бран во понеделник ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд, локално и над 20 литри на метар квадратен. Како што...
Вести Македонија

Врнежи од дожд и снег во текот на ноќта

Слободен печат
 Врнежи од дожд на пониските и од снег на повисоките места во текот на ноќта најавуваат синоптичарите. Од Управата за хидрометеоролошки работи велат дека во...
Вести Македонија Слајдер

Времето денеска облачно со врнежи од дожд и снег

Слободен печат
Времето во земјава денеска ќе биде облачно со повремени врнежи кои на планините и на повисоките места ќе бидат од снег, а попладне ќе преминат...
Вести Македонија Слајдер

Следуваат врнежи од снег и значително пониски температури

Слободен печат
Обилните врнежи од дожд предизвикаа зголемување на водостојот на реките, а наместа тие се излеаја од своите корита. Поради одрони, во прекин беше и сообраќајот...
Вести Македонија

Нема опасност за излевање на реката Брегалница во штипскиот регион

Слободен печат
 Рекорден број на врнежи од дожд, за изминатите 30 години има во штипскиот регион, во изминатите 11 дена. Киро Маџунаров, кој врши мерења на врнежите од...
Вести Македонија

Дождот ги полни браните од хидросистемот „Брегалница”

Слободен печат
Интензивните врнежи од дожд значително го покачија нивото на вода во реките од хидросистемот „Брегалница”, што помага во полнењето на браните Калиманци и Гратче.  ...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Дождовите ги наполнија реките, за езерата треба и дебел снег

Југослава Дуковска
Обилните врнежи му ставија крај на долготрајниот сушен период во нашата земја. Во текот на викендов територијата на Македонија се наоѓаше под влијание на циклонска...