Дождови Archives - Слободен печат

Tag : Дождови

Вести Планета Слајдер

По пожарите, поројни дождови во источниот брег на Австралија

Слободен печат
Поројни дождови го зафатија источниот брег на Австралија што претставува надеж дека дел од големите пожари што ја зафатија таа држава ќе бидат изгаснати или...
Вести Планета Слајдер

Расте бројот на настрадани во поплавите во Индонезија

Слободен печат
Бројот на загинати во главниот град на Индонезија се зголеми на 53, а речиси 175.000 евакуирани лица сè уште не се во можност да се...
Вести Планета

ЕВАКУАЦИЈА ВО ИНДИЈА: Во поплави загинаа најмалку 25 лица

Слободен печат
Најмалку 25 лица загинаа во поплавите предизвикани од монсунски дождови во индиската држава Тамил Наду, а повеќе стотици луѓе се евакуирани, соопштија денеска локалните власти....
Вести Регион

АЛАРМАНТНО ВО ХРВАТСКА: Сава се изли во Загреб, траектите стопирани поради големи бранови (ВИДЕО)

Слободен печат
Зголемените налети на ветерот во средината Јадранот и во саботата навечер создаваа повеќе метарски бранови, така што сите линии на катамараните кои го поврзуваат Сплит...
Вести Регион

Циклон го потопи крајбрежјето во Словенија (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат
Словенечките крајбрежни градови Пиран, Изола и Копар синоќа се поплавени поради обилните дождови и комбинацијата на циклон, јужен ветер и полна Месечина, што предизвика исклучително...
Вести Македонија

Сончево време со услови за поројни дождови во попладневните часови

Слободен печат
Времето денеска се очекува да биде сончево, а во попладневните часови во западните делови ќе има и појава на поројни дождови проследени со грмежи. Утринската...
Вести Планета

ДОЖДОВИТЕ ПРАВАТ ХАОС ВО ИНДИЈА: Илјадници луѓе останаа без домови, повеќе од 50 мртви

Слободен печат
Големи дождови на север и исток во Индија со сѐ поголем интензитет погодиле околу 4,5 милиони луѓе, додека илјадници останале бе домови, соопштуваат тамошните власти....
Вести Планета

УРАГАНОТ БЕРИ СЕ ПРИБЛИЖУВА И СТАНУВА ПОСИЛЕН: Автомобилите во Њу Орлеанс веќе пливаат во вода (ВИДЕО)

Слободен печат
Американскиот Национален центар за урагани денеска соопштил дека тропското невреме Бери со голема јачина се приближува кон брегот на Луизијана, а се очекува до утре...
Вести Македонија

Обилни дождови ширум Македонија: Во Крива Паланка наврнаа 19 литри на квадратен метар

Слободен печат
Попладнево во неколку градови ширум Македонија беа забележани обилни врнежи од дожд. Деветнаесет литри дожд на квадратен метар наврнаа до 17 часот во Крива Паланка,...