Citroen го „убива“ C4 Cactus по само една генерација

Citroen C4 Cactus нема да ја дочека втората генерација, потврди директорот за производство на овој автомобилски бренд, Ксавије Пежо. Тој рече дека Citroen наместо овој кросовер подготвува концептуално целосно различен модел кој нема да ја има ознаката Cactus.

Citroen C4 Cactus започна да се произведува во 2014 година, освежувајќи ја тогашната гама на француската авто-компанија со своите специфични дизајнерски решенија, кои предизвикаа различни мислења во јавноста. Сепак, малкумина останаа рамнодушни кон ова возило.

Имено, Citroen го опреми C4 Cactus со специјални додатоци на надворешноста, кои треба спречат помали помали оштетувања на каросеријата, како гребаници или ситни удари до кои може да се дојде при возење низ град или на паркинзите. Најизложените делови вратите, аголните елеменит на браниците и централниот сегмент на вратата на багажникот се обложени со материјал кој ги апсорбира послабите удари.

Прочитајте и...  Стил на неделата: проф. д-р Ежени Брзовска

Покрај тоа, седиштата и ентериерот се дизајнирани, така да потсетуваат на модерен мебел.

При редизајнот во 2017 година, C4 Cactus стана стилски поедноставен, а исчезнаа повеќето заштитни елементи на каросеријата, па автомобилот стана помалку забележив.

Ксавије Пежо не прецисираше дали споменатиот нов модел воедно ќе биде наследни на веќе згаснатиот хечбек C4, кој престна да се произведува уште во 2018 година.

Се очекува новиот компактен модел на Citroen да има премиера во 2020 или најдоцна на почетокот на 2021 година.

Прочитај повеќе

Фобијата од пајаци никогаш не изгледала послатка: Погледнете како се борат со „ѕверот“ овие кученца (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Најстарата мачка на светот почина на 31 години: Кога дојдов дома, ја немаше, сигурно заминала да умре!

Васко Спасоски

Почина Тесла, миленикот на Јелена и Новак Ѓоковиќ: Сопругата на најдобриот тенисер напиша емотивна порака! (ФОТО)

Васко Спасоски

Секогаш се фали со бујното деколте, но сега покажа нешто друго: Водителката Марјана Станојковска ги испровоцира фановите! (ФОТО)

Васко Спасоски

Папараците правеа пари на несреќниот живот на Ејми Вајнхаус, ова е искрена исповед на еден фотограф кој три дена ја бркал Ејми

Слободен печат

Беквалац сакаше само да ја најави новата песна, но интересот на фановите е нејзиното бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кожата на лицето зборува многу за вашето здравје, откријте што се крие зад бледилото, црвенилото, акните, сувата кожа…

Слободен печат

Корисни факти: Луѓето кои имаат 3 пати секс неделно изгледаат 7 години помладо!

Васко Спасоски

Стил на неделата: проф. д-р Ежени Брзовска

Ј.К.Д

Ја крие како змија нозете: Сопругата на Никола Којо е вистинска „бомба“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Сонувавте дека летате? Еве ги сите значења на тој сон и сите се фасцинантни!

Слободен печат

Џеј Ло се обиде да го внесе кучето во приватниот авион, но се случи вистинска драма! (ВИДЕО)

Васко Спасоски