Четврток со ТОП КНИГА од издавачкиот центар „Херои“: Малиот принц

Малиот принц е приказна која не потсетува дека е многу потешко да си судиме себеси отколку да им судиме на другите. Ако успееме да се разбереме вистински, тогаш навистина сме личности со вистинска мудрост.

Нурнете во филозофска дискусија за љубовта, пријателството и животот.

Малиот принц од Антоан де Сент-Егзипери е приказна која се пренесува од генерација на генерација откако е објавена, пред повеќе од 60 години. Оваа бајка е повеќе од книга за деца: Малиот принц е лекција за животот.

Малиот принц е безвременска приказна. Не навраќа на детството, фантазијата и неизбежноста да се порасне. Пилотот во приказната ја губи нишката со детето во себе. Потребна е авионска несреќа, престој во пустина и време поминато со малиот принц за да повторно го пронајде детето во себе. Читајќи ја никогаш нема да почувствувате дека е пишувана за деца.

Прочитајте и...  Спасовски во обиколка на Турбето „Крал К'зи": Бошњачката заедница е дел од мозаикот на нашето мултикултурно општество

Малиот принц содржи безброј животни лекции – ќе научите за љубовта и смеата, за соживување и дружење. Книга која морате да ја прочитате неколкупати во вашиот живот.

Малиот принц нé учи за грижата кон другиот – самиот грижејќи се најдобро што може за својата сакана роза. Давајќи го своето време и трпение, учи како вистински да се грижи за неа. Времето потрошено за твојата роза е она што ја прави да биде значајна.

Се надеваме дека ќе уживате во нашиот избор за втора книга во оваа колекција и ќе го разбудите детето во себе или пак во вашите најблиски.

 

 

Прочитај повеќе

СО КАКОВ РЕЧНИК ПОЛИТИЧАРИТЕ ЛОВАТ ГЛАСОВИ: „Офуцани невести“, „излапени во мозокот“, „северџани“, „кругови од пеколот“

Србиновска: Интегра ќе им помогне на лицата со посебни потреби да го најдат своето место во општеството

Слободен печат

Сите црногорски граѓани кои влегуваат во Србија мораат да одат во 14-дневна самоизолација

Слободен печат

Дескоска: Неопходна е ефикасна меѓународна соработка за спречување и откривање на корупцијата

Слободен печат

Ле Мер вети план за опоравување на економијата и контрола на трошењето

Слободен печат

Италијанската и романска полиција откриле кибер криминална група

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пет смртни случаи, 120 новозаболени од Ковид-19 и 125 оздравени пациенти

Слободен печат

ОЕЦД: Невработеноста ќе расте во голем дел од развиените земји

Слободен печат

МОН подготви концепт за учење на далечина, но од 2022 година, не се знае како ќе се одвива наставата од септември

Михаило Донев

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе овозможи целосна дигитализација на македонското општество за период од четири години

Слободен печат

Коалицијата „Сега е време” на средби со граѓани во Шуто Оризари и Визбегово

Слободен печат

Вархеји: Сребреница е најтрагичен настан во Европа од Втората светска војна

Слободен печат