Чамец се преврте кај Ада Хуја во Белград, тројца исчезнати

Сплавови Белград/ Фото: Jerome Cid / Alamy / Alamy / Profimedia

Три лица се водат како исчезнати откако чамец се преврти на Ада Хуја во Белград, јавува „РТС“. Еден човек успеал да се спаси, изјавија за „РТС“ од итната медицинска помош. Спасувачите трагаат по исчезнатите.

Итната помош добила информација дека чамецот се превртел синоќа пред 23 часот. Докторот Александар Чукановиќ за „РТС“ изјави дека добиле информација дека на релација Ада Хуја до Земун се превртел чамец.

„На лице место затекнавме едно машко лице кое било во изнемоштена состојба. Тоа лице успеало да исплива од Дунав и укажана му е помош, а потоа беше пренесен во болница“, посочил докторот.

Според него, уште три лица се водат како исчезнати.

Илија Шкориќ, началник на полициската станица за безбедност на реките, изјави дека полицијата врши претреси на Дунав и Сава.

„Синоќа околу 22 часот и 30 минути добивме пријава дека се превртел чамец со четири лица. Едно од четирите лица успеало да доплива до левиот брег на реката Дунав. Три лица се водат како исчезнати“, изјави Шкориќ.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот