12.8 C
Скопје

Категорија: Вести

Економија

Во февруари раст на кредитирањето, поголемо кај корпоративниот сектор

МИА Агенција
Вкупните депозити во февруари остварија месечно и годишно зголемување од 1,1 отсто, односно 10,3 отсто, при раст на депозитите кај двата сектора, поизразен кај секторот...
Економија

ЕБОР ќе вложи над една милијарда евра во Западен Балкан

Слободен печат
Европската банка за обнова и развој планира инвестиции од над 1,1 милијарди евра во регионот на Западен Балкан. Кредитната институција ќе финансира проекти од областа...
Македонија

Шилегов: Оваа пролет ќе се засадат 1.200 дрвја во сите скопски општини

Слободен печат
Денеска, на првиот ден на пролетта, екипи на ЈП „Паркови и зеленило“ симболично засадија 10 декоративни садници од видовите туја розенталис и ацер и 1.200...
Вести

Расправии и нервоза на рочиштето за „ТНТ“

Горан Наумовски
„Тони, доста бе“, „Не ни збори нам, збори му на судот“, „Доста ма“, „Штом толку знаеш, ти збори“, „Дончо, те молам не ме терај па...
Економија

Скопје и Атина ќе работат на сообраќајно поврзување и регионални проекти

МИА Агенција
Интензивирање на соработката, заедничко учество во регионални проекти во делот на патната и железничката инфраструктура, олеснувањето на протокот на луѓе и стоки,  разгледување на можностите...
Вести Свет

Најмалку шест лица загинаа при експлозија во фабрика во Источна Кина

Слободен печат
При експлозијата во хемиска фабрика во источниот дел на Кина загинаа шест лица, додека 30 се тешко повредени. Локалните власти во Јангченг, во провинцијата Џангсу,...
Економија

Средства од 1.300 милијарди долари ја напуштаат Британија поради Брегзит

Слободен печат
Банките и другите финансиски компании ќе пренесат повеќе средства и работни места надвор од Велика Британија, во позадината на драмата околу претстојниот Брегзит. Компаниите за...
Вести

45 години затвор за 7 македонски борци во ИСИС

45 години вкупна казна затвор за делото учество во странска војска, паравоена полиција и параполициска формација добија седум државјани на земјава кои се изјаснија за...
Македонија

Грипот зема уште седум жртви

Во текот на изминатата недела, регистрирани се 7 смртни случаи асоцирани со грип, два од нив со датум на смрт во претходните две недели, информира...
Скопје

Општина Центар нема да се откаже од мораториумот

Алек Стојковски
Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ на денешната прес-конференција во општината изјави разочарување во однос на одлуката што беше донесена од страна на Уставниот суд...