Брзи чоколадни колачиња

Состојки:

200 грама бело чоколадо за готвење
200 грама бел крем
200 грама темно чоколадо за готвење
200 грама темен крем
500 грама сечкани ореви, бадеми и лешници
200 грама маргарин
масло за јадење

Подготовка:

За да го подготвите овој лесен десерт, потребни ќе ви бидат неколку силиконски калапчиња по ваш избор, кои ќе ги подмачкате убаво со масло за јадење, за на тој начин полесно да ги вадите колачињата.

Во два различни сада, одделно на пареа се топат двете смеси. Во едното тенџере на пареа ставете ги белото чоколадо, белиот крем и половината од потребното количество маргарин. Во второто тенџере ставете ги темното чоколадо и темниот крем, како и преостанатиот дел од маргаринот.
Мешајте неколку минути за сите состојки убаво да се соединат и да се стопат.

Прочитајте и...  Водителката Николина Пишек доживеала хорор на Брач: Ја избркале од вилата, ја навредувале и ја ограбиле!

Потоа и двете тенџериња тргнете ги од пареата.

Во нив, еднакво додајте од претходно сечканите ореви, лешници и бадеми. Убаво измешајте. На крај, во секој калап додајте по малку од двете смеси, без притоа да ги мешате. На овој начин ќе добиете уникатни колачиња.

Откако ќе ги подготвите, ставете ги во фрижидер околу еден час за убаво да се стегнат.

Прочитај повеќе

Не можете да заспиете? Овој природен лек делува подобро од апчињата за спиење

Слободен печат

Џенифер Анистон разочарана, но и полна со оптимизам: Ние не одиме никаде, никогаш нема да се ослободите од „Пријателите“!

Слободен печат

Почина италијанската комичарка Франка Валери: Пред девет дена го прослави 100-от роденден

Слободен печат

Најголемиот холивудски заводник го скротила само една жена, нејзината смрт никогаш не ја преболел

Слободен печат

Ова лето јадете плодови со сина или со црвена боја

Слободен печат

Витни Хјустон почина пред 8 години, а нејзината смрт сè уште е мистерија: Песните сами ќе ви објаснат и ќе сфатите каде сум

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во колку часот сте родени? Часот на раѓање ќе ви открие каква личност сте или каква е личноста која ви се допаѓа

Слободен печат

Тања Савиќ очајна откако маж ѝ ги однесе децата во Австралија без нејзино знаење: Пет дена не сум ги слушнала синовите

Слободен печат

Најубавите мисли од Моника Белучи: Не треба да ги мразите луѓето кои ви завидуваат, тие признаваат дека сте подобри

Слободен печат

Дива свиња на нудист му го украла лаптопот, па гол ја бркал по излетничкото место (ФОТО)

Слободен печат

Андрија Милошевиќ не е само шегаџија: Ја покажа и својата романтична страна

Слободен печат

Коронавирус: Зошто луѓето веќе не се толку загрижени за смртните случаи и за бројот на заболени?

Слободен Печат