Британија со пад на БДП од 2,2 отсто во првиот квартал годинава

Ваквото движење на состојбата со БДП претставува уште полош резултат од претходно прогнозираниот од 2 отсто и истиот претставува најголемо квартално намалување на британската економија уште од 1979 година.

БДП на Велика Британија падна за 2,2 отсто во првиот квартал од годината како резултат на епидемијата предизвикана од корона вирусот. Ваквите податоци доаѓаат по ревидираните статистики на државниот завод.

Ваквото движење на состојбата со БДП претставува уште полош резултат од претходно прогнозираниот од 2 отсто и истиот претставува најголемо квартално намалување на британската економија уште од 1979 година.

Услужниот сектор доживеа рекорден пад од 2,3 проценти, додека производството и градежништвото исто така допринесоа за ваквиот негативен резултат.

На годишно ниво, БДП на Велика Британија е намален за 1,7 отсто во споредба со првиот квартал од претходната година.

 

Прочитајте и...  Почина премиерот на Брегот на Слоновата Коска откако му се слошило на седница

Прочитај повеќе

Грчките демонстранти ја нападнаа полицијата, во тензична атмосфера донесен законот за јавни собири (ВИДЕО)

МИА Агенција

Мајка херој: Пред да загине во пожар – го фрли од тераса тригодишниот син, го фати маринец и го спаси (ВИДЕО)

Слободен печат

Седум судански министри поднесоа оставка

Слободен печат

Дел од Карпош утре без вода

Слободен печат

Шекеринска: Ние не плаќавме за стиропори кои глумат мермер, напротив решивме парите да заминат во малите бизниси

Слободен печат

Моќно торнадо ја погоди Минесота, настрада маж кој работел во гаража (ВИДЕО)

Марина Дамческа

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Врховниот суд на САД донесе важна одлука против Трамп поради која тој збесна

Слободен печат

Кучиња откриваат коронавирус во Обединетите Арапски Емирати

Слободен печат

СЗО ја поддржа теоријата за пренос на коронавирусот преку аеросоли, дадоа нови насоки

Слободен печат

Брнабиќ: Со мирни протести го покажуваме демократскиот капацитет

Слободен печат

Митрески: Нашиот план е до 2024 година да отвориме околу 80 отсто од поглавјата со ЕУ

Слободен печат

Мицкоски: Ние се бориме против оние кои го хушкаат народот за да си делат тендери, да возат „мајбах“

Слободен печат