9 C
Скопје

Болницата во Бергамо за првпат по 137 дена нема пациенти на интензивна нега

Одделението за интензивна нега во болницата „Папа Јован XXIII” во Бергамо, за првпат од почетокот на епидемијата, почната на 23 февруари, нема пациенти со Ковид-19, соопшти денеска болницата.

Одделнието за интензивна нега цели 137 дена имало пациенти кои страдале од Ковид-19. Бергамо беше и меѓу италијанските градови и региони што се најпогодени од епидемијата

Објавени инсерти од болницата во Бергамо: Исполнети соби и ходници, персоналот се бори да спаси што е можно повеќе животи (ВИДЕО)

 

Прочитајте и...  МОН: Над 90 отсто ученици успешно следеа онлајн-настава - моделот продолжува

Во екот на кризата болницата во Бергамо во исто време имаше и до 100 пациенти на респиратори, а светот беше запрепастен од воениот конвој кој ги пренесуваше жртвите кои ги преполнија мртовечниците се до крајот на април, како и видеата од болницата кои доловуваа како изгледа борбата против Ковид-19.

Конвојот во Бергамо ги вознемири социјалните мрежи: Војската мора да ги пренесува починатите од коронавирус (ВИДЕО)

„Болните од Ковид-19 умираат сами како кучиња, немам повеќе солзи“: Тажна исповед на медицинска сестра од Бергамо

 

Поврзани вести

Колхицинот се вклучува во протоколот за третман на ковид-19 во Грција

Слободен печат

Италија ќе преземе правни мерки против Фајзер и АстраЗенека поради доцнење во испораката на вакцини

Слободен печат

Белгија ќе добие 650.000 дози вакцини од АстраЗенека, наместо договорените 1,5 милиони

Слободен печат

Британскиот вид на коронавирусот откриен и во Словенија, заразен маж од Косово

Слободен печат

Франција веројатно ќе мора да влезе во трет карантин

Слободен печат

Египет денеска почна со вакцинација против коронавирус со кинеската вакцина на Синофарм

Слободен печат

Остави Коментар