Болницата во Бергамо за првпат по 137 дена нема пациенти на интензивна нега

Одделението за интензивна нега во болницата „Папа Јован XXIII” во Бергамо, за првпат од почетокот на епидемијата, почната на 23 февруари, нема пациенти со Ковид-19, соопшти денеска болницата.

Одделнието за интензивна нега цели 137 дена имало пациенти кои страдале од Ковид-19. Бергамо беше и меѓу италијанските градови и региони што се најпогодени од епидемијата

Објавени инсерти од болницата во Бергамо: Исполнети соби и ходници, персоналот се бори да спаси што е можно повеќе животи (ВИДЕО)

 

Прочитајте и...  Речиси 20 милиони заразени од коронавирус во светот, оздравени близу 13 милиони

Во екот на кризата болницата во Бергамо во исто време имаше и до 100 пациенти на респиратори, а светот беше запрепастен од воениот конвој кој ги пренесуваше жртвите кои ги преполнија мртовечниците се до крајот на април, како и видеата од болницата кои доловуваа како изгледа борбата против Ковид-19.

Конвојот во Бергамо ги вознемири социјалните мрежи: Војската мора да ги пренесува починатите од коронавирус (ВИДЕО)

„Болните од Ковид-19 умираат сами како кучиња, немам повеќе солзи“: Тажна исповед на медицинска сестра од Бергамо

 

Прочитај повеќе

Во Унгарија 43 нови случаи на коронавирус, нема починати

Слободен печат

Бразил: Над 3 милиони заразени од коронавирус и повеќе од 100.000 починати

Слободен печат

Тензии во Белорусија: Лукашенко ја напушти земјата и покрај победата, војската излегува на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Ковид-19 ги одложи иселеничките средби во Делчевско

МИА Агенција

Автолитии од Бијело Поље до Бар: Колони автомобили на протест ширум Црна Гора

Слободен печат

Бил Гејтс со нова прогноза: Пандемијата за богатите ќе заврши до крајот на 2020 година, за останатите ќе потрае уште цела година

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Две семејства се тепаа пред Градска болница, интервенираше и полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Директорката Сотирова Бухова во самоизолација поради контакт со заболен член од семејството

Слободен печат

Затворени гласачките места во Белорусија: Прелиминарните резултати ја покажуваат доминацијата на Лукашенко

Слободен печат

Повеќе од 5 милиони заразени од коронавирус во САД

Слободен печат

Кириакидес: Вакцината за коронавирус би можела да биде достапна до крајот на годината

Слободен печат

Во Бејрут втор ден насилни протести, пожар пред парламентот, демонстрантите се судрија со полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат