Бојата открива многу: Еве што значи ако ретко или пречесто уринирате

Реткото мокрење (еднаш до двапати на ден) обично е знак на дехидратација. Од друга страна, ако урината ви е целосно чиста, тоа веројатно е знак дека пиете премногу течности.

Колку често мокрите во денот зависи и од возраста, некои типови на лекови, типот на пијалаци кои ги пиете и во кои количини и многу други фактори.

Но, генерално, просечна здрава личност треба да уринира помеѓу три и четири пати дневно, вели урологот Ванита Сима-Чианг.

Ретко уринирате

Реткото мокрење (еднаш до двапати на ден) обично е знак на дехидратација.

„Ако сте дехидрирани, вашата урина може да се концентрира, а тоа е предиспозиција за инфекции на уринарниот тракт“, вели Сима-Чианг.

Најдобар начин да го тестирате нивото на хидратација е едноставно да ја проверите бојата на урината.

Прочитајте и...  Вкусови што се памтат: Српска кујна – Пребранац, грав на српски начин (РЕЦЕПТ)

– Ако урината ви е темно жолта, веројатно не пиете доволно течности – вели урологот и ве советува да пиете вода секогаш кога ќе бидете жедни или чувствувате дека грлото ви е суво.

Премногу често мокрите

Од друга страна, ако урината ви е целосно чиста, тоа веројатно е знак дека пиете премногу течности.

Нашите тела се изградени за да одржуваат хомеостаза, објаснува Сима-Чианг, па ако вашата урина е чиста како водата, телото вели дека е доволно хидрирано.

Не е само водата соодветен пијалак. Кафето исто така, е природен диуретик и стимуланс на мочниот меур, што може да ја зголеми итноста, вели Сима-Чианг.

Како може премногу честото мокрењето да влијае на секојдневниот живот?

Прочитајте и...  На снимањето на последниот „Џејмс Бонд“, за „Кока-кола“ се потрошени неверојатни 65.000 евра

Честото мокрење не е секогаш показател за здравјето, но може да биде фрустрирачко.

Будењето во текот на ноќта може да го наруши квалитетот на сонот, што доведува до пад на енергијата и недостаток на концентрација во текот на денот.

Ако не пиете доволно течности и сеуште имате проблеми со често мокрење, посетете го вашиот лекар.

 

Медицински состојби кои можат да влијаат на фреквенцијата на мокрење

Најчестиот медицински виновник за зголемување на фреквенцијата на мокрење е воспаление на уринарниот систем, особено кај помладите луѓе, вели Сима-Чианг. Поретки, но загрижувачки причини може да бидат рак на мочниот меур, хиперактивен мочен меур, дијабетес или камења во бубрезите.

Диуретиците исто така можат да ја зголемат итноста и фреквенцијата на одење во тоалет. Тие обично се препишуваат на пациенти со кардиоваскуларни заболувања.

Прочитајте и...  Кое чоколадо има психоактивно, дури и антибактериско дејство врз луѓето?

Поврзани вести

Што е душевен секс?

Слободен Печат

Ќерката на Брус Вилис и Деми Мур призна дека ја изгубила невиноста со постар човек кој ја искористил

Слободен печат

ФОТО: Бела Хадид уште еднаш воодушеви со својот едноставен стил

Слободен Печат

Кое чоколадо има психоактивно, дури и антибактериско дејство врз луѓето?

Слободен Печат

ФОТО: Неговата обожавателка го славела 101-от роденден, а тој и испратил шишиња текила

Слободен печат

Почина Спенсер Дејвис: Гитаристот кој помогна во популаризирање на американскиот блуз во Велика Британија

Слободен Печат

Остави Коментар