15 C
Скопје

Богатството на Џек Ма се зголеми за 2,3 милијарди долари за само еден ден

Казната од неколку милијарди долари која кинеските регулатори ја изрекоа за Алибаба поттикна раст на акциите на овој гигант во е-трговија, со што значително се зголеми и богатството на основачот на компанијата, Џек Ма.

Акциите на Алибаба, кои котираат на берзата во Хонгконг се зајакнаа два дена по ред, при што денеска напредуваа за околу 0,5 отсто, после вчерашниот скок од преку 6 проценти, додека на Вол Стрит во понеделникот пораснаа за повеќе од 9 отсто, најмногу во последните речиси четири години, пренесува Раша тудеј.

Порастот на вредноста на Алибаба ја зголеми и нето вредноста на Џек Ма, која според „Блумберг“ за само еден ден порасна за 2,3 милијарди долари, достигнувајќи 52,1 милијарда долари.

Тој е моментално 25-тиот најбогат човек на светот и третиот најбогат во Кина.

 

Поврзани вести

Нова скандалозна порно-група со слики и видеа: На Телеграм се појави „Перверзии на Балканот“

Слободен печат

Лајчак: Несомнено за Косово, успех во дијалогот значи да се стане земја кандидат за ЕУ

Слободен печат

Германија, Шпанија и Франција заедно ќе развијат нов борбен авион

Слободен печат

Регионален ковид-19 пресек: Мал пад на бројот на нови инфекции

Слободен печат

Бугарски брачен пар заврши зад решетки во Германија: Продавале новороденчиња во Грција

Слободен печат

Маск: Старлник услугата ја нарачаа половина милион луѓе

Слободен печат

Остави Коментар