Бочваров од АнтиарТ: Работиме повеќе од 15 години и лесно „си легнуваат“ работите и начинот на компонирање

На YouTube (ЈуТјуб) каналот на бендот „АнтиарТ“ е објавен нов сингл и видео запис.

Песната се вика „Облаци“ и е авторско дело на бендот. За аудио делот се погрижи Нино Спиркоски. Видеото е изработено од режисерот Томи Акимовски (leletomi) и поради тековните забрани наметнати од КОВИД-19, содржи видео материјал снимен изминативе години, како и позајмени видеа.

Бендот е составен од 5 члена: Леана Таќи (вокал), Никола Бочваров (бас гитара), Давид Матевски (гитара), Петар Лукиќ (клавијатури) и Александар Ванчовски – Џигер (тапани).

-За нас уметниците денот е ист, само што фалат оние вечерни свирки. Во суштина нашата работа се сведува на компонирање, па потоа проби. Таа рутина не е сменета, напротив дури и повеќе работиме од претходно. Нашата музика жанровски е неинструментален џез фјужн. Мислам дека во Македонија има доволно публика, но имаме криза малку за внимание од постарата публика, изјави за „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“, композиторот и басист, Никола Бочваров.

Прочитајте и...  Четврти ден протести во Бугарија: Демонстрантите бараат оставка од Владата и јавниот обвинител

Работиме повеќе од 15 години и лесно „си легнуваат“ работите и начинот на компонирање. Така е направена и „Облаци“.

Прочитај повеќе

Богојески: Гласајте за 10 за слободни медиуми, за кривично дело лажно политичко ветување

Слободен печат

Сувенири од 360.000 евра за промоција на Скопје 2014 шест години скапуваат во подрум

Слободен печат

Хоти: Приштина во дијалогот со Белград влегува единствено заради меѓусебно признавање

Слободен печат

Шекеринска: Десетина дена пред нападот во Собранието ќерката на Дурловски ми седеше во скут додека и читав приказна

Слободен печат

Четврти ден протести во Бугарија: Демонстрантите бараат оставка од Владата и јавниот обвинител

Слободен печат

Заев: Со седење дома на ден на избори, помага само да се врати режим

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицкоски: Нудиме 1.000 решенија за 1.000 проблеми

Слободен печат

Спасовски и Филипче во Куманово: На 15 јули гласајте за сигурно здравство

Слободен печат

Еколошка катастрофа: На Арктикот истекле 45 тони гориво

Слободен печат

МЗ: Изминатиот период се набавени 12 амбулантни возила и 13 нови возила за домашно лекување (ФОТО)

Слободен печат

Лагите и конспирациите за Ковид 19, не ја поштедија ни починатата 24 годишна девојка од Тетово

Мирослава Бурнс

Сопругата на Пендаровски ќе биде во избирачки одбор за гласање на заразени од коронавирусот

Слободен печат