16 C
Скопје

Tag : џез

Културен печат

Во МКЦ: ЗЏМ со целодневна концертна програма

Тони Димков
Здружението на џез музичари и слободни уметници на 15 мај во МКЦ ќе го одржи петото издание на манифестацијата „Today it’s all about jazz“, со...
Култура

Утре пред МКЦ: Промоција на албумот „Dzijan Emin & Magical Orchestra – Live in Ohrid“

Слободен Печат
Утре, во 14 часот на платото пред МКЦ, во рамки на петтото издание на манифестацијата Today It’s All About Jazz Vol.5. ќе биде промовиран албумот...
Културен печат

Џез-перспективи: Основањето на „ЗЏМ Рекордс“ дојде сосема природно

Тони Димков
Портфолиото на Здружението на џез музичари и слободни уметници (ЗЏМ) е збогатено со уште една дејност и на 21 април на сите дигитални аудиостриминг провајдери...
Културен печат

Промоција на СЏФ-календарот: Пригодно и пријатно онлајн дружење

Тони Димков
Скопскиот џез-фестивал ги промовираше календарите за 2021 година. Во нормални услови промоцијата се случува со многубројни посетители и џез-концерт на македонски изведувачи, но годинава поради...
Културен печат

Џез фабрика фестивал – Битола 2020: Сериозна програма со акцент на домашната продукција

Тони Димков
Џез фестивалот „Џез фабрика фестивал“ со сериозна меѓународна програма годинава главниот акцент го стави на промоција на македонските џез артисти. Како едукативни работилници „Џез фабрика“...
Културен печат

Џез-викенд: Врвни домашни музичари ќе настапат во Прилеп

Тони Димков
Деветото издание на фестивалот „Прилеп џез викенд“ во организација на здружението за субкултура „ПП Џез фестивал“ ќе се одржи на 27, 28 и 29 август...
Вести Култура Слајдер

Волшебна ноќ на „Охридско лето” -домашна џез музика и публика од сите генерации (ФОТО)

Слободен печат
Музичката програма на фестивалот „Охридско лето”  вчеравечер продолжи со извонреден настап на членовите на Здружението на џез музичари на Македонија- Колектив со гудачи. Премиерниот концерт...
Вести Култура

Дробицки: Новиот фестивал ќе ја промовира македонската џез музика (ВИДЕО)

Слободен печат
Во организација на дискографската куќа ПМГЏЕЗ на 23 и 24 јули, во паркот кај Младинскиот културен центар во Скопје ќе биде одржаното првото издание на...
Културен печат

Џез-сценографија: Постери на Скопје џез-фестивал се појавуваат во хит-серија на „Нетфликс“

Тони Димков
Француско-американската серија „Еди“ во режија на Демиен Шазел на „Нетфликс“ почна да се емитува во мај годинава. Станува збор за драма во осум ТВ-епизоди, во...
Културен печат

Разговор со Дени Омерагиќ, басист на „Светлост“: Интеракција во просторот за слободен израз

Тони Димков
Групата „Светлост“ е еден од најфлексибилните состави на современата македонска музичка сцена. Во основата на групата е трио кое служи како платформа за поврзување и...