Блинкен изрази сочувство до граѓаните на Северна Македонија и на Бугарија

Фото: EPA-EFE/Graeme Jennings / POOL

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска изрази сочувство до граѓаните на Северна Македонија и на Бугарија поради загубените животи на голем број луѓе во автобуската несреќа во Бугарија и пожарот во домот за стари и изнемоштени лица во Бугарија.

– Стејт департментот и американскиот народ изразуваат длабоко сочувство до граѓаните на Северна Македонија и на Бугарија поради трагичната загуба на животи во денешната автобуска несреќа и вчерашниот пожар во дом за стари и изнемоштени лица. Нашите срца се со сите ужалени, а на повредените им посакуваме брзо закрепнување, напиша Блинкен на Твитер.

Автобусот на компанијата „Беса транс“ со македонски регистерски таблички, кој се враќал од Истанбул, утрово во три часот по полноќ се запали во движење на автопатот Софија-Благоевград, кај селото Бошнек. Во несреќата загинаа 45 патници, меѓу кои 12 деца, а седуммина се повредени.

Во пожар којшто вчера го зафати домот за стари и изнемоштени лица во селото Ројак, во источниот дел на Бугарија, пак, загинаа девет лица, од кои некои се задушиле од чад, изјави претходно висок претставник на бугарското Министерство за внатрешни работи.

Видео на денот