БИБЛ нуди две места за македонски екипи

Раководството на Балканската кошаркарска лига испрати писмо со намери до Кошаркарската федерација на С. Македонија во кое се нуди можност за натпреварување на две македонски екипи за сезоната 2020/2021 година.

Пред да биде завршена сезоната 2019/2020, во БИБЛ лигата веруваат дека следната ќе се реализира натпреварување со најмалку по два клуба-учесници од земјите во нашето опкружение.

Освен до КФСМ, исти такви покани стигнаа и до националните федерации на Албанија, Бугарија, Косово, Црна Гора, а постои можност во лигата да биде вклучена и некоја екипа од други земји на Балканот.

Во зависност од бројот на пријавените екипи, БИБЛ предвидува формат за играње со осум, односно со 10 или 12 клубови учесници.

Прочитајте и...  Балканците доминираат во НБА: Дончиќ најдобар плејмејкер, Јокиќ најдобар центар

Лигата 2020/2021 би стартувала на 20 октомври, а би била завршена со финален турнир во период од 16 до 18 април 2021 година.

Македонија е редовен учесник и со големи успеси во БИБЛ лигата, Работнички беше финалист во првото издание на ова регионално натпреварувањето, додека екипите на Николферт и на Блокотехна имаат по една шампионска титула.

Прочитај повеќе

Реал Мадрид сигурно чекори кон титулата (ВИДЕО)

Слободен печат

Нова смрт на спортските борилишта: Почина млад руски хокеар на тренинг

Слободен печат

Неверојатна исповед на Нани: Немавме што да јадеме, стомакот ми вриштеше од глад

Слободен печат

Балканците доминираат во НБА: Дончиќ најдобар плејмејкер, Јокиќ најдобар центар

Слободен печат

Федерер откри зашто не се пензионира во 2009 година

Слободен печат

Лигата на Европа е Куп на лузерите (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вимблдон ќе им исплати парични награди на тенисерите иако турнирот е откажан

Слободен печат

Двајца фудбалери на Македонија ЃП позитивни на корона, четворица во изолација

Слободен печат

Ред Бул дефинитивно ја затвори вратата за Себастијан Фетел

Слободен печат

Надал си постави нова цел, 25 грен слем титули

Слободен печат

Стартот на Бундеслигата е закажан за септември

Слободен печат

Шкендија ја темпира формата со пет пријателски натпревари

Слободен печат