Беше најдобриот скротувач на лавови и бели тигри: Славниот магионичар почина од коронавирусот!

Тој едноставно ги обожаваше животните, но и адреналинот…

Рој Уве Лудвиг Хорн (75), славниот магионичар, почина од компликации предизвикани од коронавирусот.

Тој на 28 април објави дека е позитивен на корона. Недолго потоа ја загуби битката со вирусот.

Неговиот долгогодишен соработник Зигфрид Фишбахер (80), со кој го создаде легендарното шоу Зигфрид и Рој, изјави: „Светот на магијата го изгуби најдобриот, а јас го изгубив најдобриот пријател“.

профимедиа

Тој уште од детството ги сакал сите животни, а стана славен како скротувач на лавови и бели тигри со кои настапуваше во Лас Вегас.

Кариерата ја заврши во 2003 година, кога за време на еден настап беше нападнат од бел тигар, кој тешко го повреди.

Прочитајте и...  Бритни бара 100 чизбургери, Том Круз 50 танги, а Менсон ќелава проститутка: Лудите барања на холивудските ѕвезди!

Од загубата на крвта и мозочниот удар кој во таа прилика ги доживеа, тој никогаш не се опорави целосно.

Поврзани вести

Светот на Дизни доби нова принцеза: Запознајте ја храбрата Раја! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Кејти Холмс ужива во „скромниот“ начина на живот, заедно со своето ново момче (ФОТО)

Слободен Печат

Легендарниот омот на „Бјело дугме“: Девојката со голите гради добила шлаканица од момчето (ФОТО)

Слободен печат

Вкусови што се памтат: Српска кујна – Шуфнудли со кајмак (РЕЦЕПТ)

Слободен Печат

ФОТО: Кои биле мажите што ги обожаваше Леонардо да Винчи?

Слободен печат

Девојката на Бред Пит во провокативно издание: Прескрасната Никол Португалски ги остави обожавателите без зборови! (ФОТО)

Слободен Печат

Остави Коментар