18.8 C
Скопје

„Бела чао“: Почина италијанската пејачка Милва

Италијанската пејачка Марија Илва Бјокати, попозната како Милва, почина на 82-годишна возраст, јавија италијанските медиуми повикувајќи се на нејзиното семејство. Милва која боледуваше подолго време, почина вчера во Милано, изјавила нејзината ќерка за агенцијата Анса.

Таа ги интерпретираше некои од најуспешните песни во текот на 1960-те и 1970-те години, а со својата црвенкаста коса беше позната многу пошироко од Италија.

„Милва беше една од најинтензивните интерпретатори на италијанските шансони. Нејзиниот глас предизвикуваше интензивни чувства кај сите генерации“, изјави италијанскиот министер за култура Дарио Франческини.

Фото: ЕПА

Милва е роденa на 17 јули во 1939-та година во селото Горо во Италија. Милва се појави на италијанската уметничка сцена за време на фестивалот Сан Ремо во 1961-та година, кога го освои третото место.

Таа е позната по многубројните италијански хитови, но и по страстната интерпретација на песната „Бела чао“.

Нејзиниот талент е признат далеку надвор од италијанските граници, особено во Латинска Америка, Шпанија, Франција, каде ја споредуваа со Едит Пјаф, Германија…

Поврзани вести

Дневен хороскоп за 22 јуни: Сфатете дека радоста е во малите нешта

Слободен Печат

Прием во лудница

Слободен печат

На денешен ден – 22 јуни

Слободен Печат

ВИДЕО | Познатиот југословенски киоск К67 беше поставен на Тајмс сквер во Њујорк: Но, дали светот знае за неговата културолошка историја?

Слободен Печат

Најмоќната деловна жена во светот: Шерил Сандберг прозборе дескриминацијата на жените во пандемијата

Слободен Печат

„Порака во шише го преминала Атлантикот“: По неколку години се создало неочекувано прекуокеанско пријателство

Слободен Печат

Остави Коментар