Барселона и со втор тим пресилна за Интер, ланската сензација Ајакс ќе игра во ЛЕ

Барселона од претходно го обезбеди пласманот во осминафиналето во Лигата на шампионите, а за второто место се бореа ИНтер и Борусија Дортмунд, а борбата траеше се до последниот свиреж на судијата.

Во последното коло Интер и Борусија влегоа со по седум бодови, а подобар меѓусебен скор имаше италијанскиот тим, но вечерва го очекуваше далеку потешка задача, Барселона која и со вториот тим се покажа како непремостлива пречка.

Перез уште во 23. минута донесе водство за каталонците, а Интер во финишот од првиот дел израмни преку Лукаку. Во второто полувреме „нероаѕурите“ тргнаа на се или ништо, имаа иницијатива и напаѓаа но не успеаја да го пронајдат патот до мрежата на Нето. Затоа казната ги стигна во 90.минута кога младиот Фати погоди и го испрати Интер во Лигата на Европа.

Прочитајте и...  Арда Туран се врати во клубот каде што ја почна кариерата (ВИДЕО)

Борусија со головите на Санчо и на Брандт ја победи Славија Прага со 2:1.
Во групата Х, Ајакс кој минатата сезона го делеа секунди од пласман во финалето на ЛШ, е поразен од Валенсија со 0:1 и исто како Интер настапите ги продолжува во ЛЕ. Единствениот гол на натпреварот беше дело на Родриго во 24. минута.

Резултати:
ГРУПА Е
Салбург – Ливерпул 0:2
Наполи – Генк 4:0

ТАБЕЛА
1. Ливерпул 13
2. Наполи 12
3. Салцбург 7
4. Генк 1

ГРУПА Ф
Интер – Барселона 1:2
Б. Дортмунд – Славија П. 2:1

ТАБЕЛА
1. Барселона 14
2. Б. Дортмунд 10
3. Интер 7
4. Славија П. 2

ГРУПА Г
Лион – Лајпциг 2:2
Бенфика – Зенит 3:0

Прочитајте и...  Исповед на Михајловиќ: Му простив на најдобриот пријател од детството кој ми пукаше во мојата слика и ми ја запали куќата

ТАБЕЛА
1. Лајпциг 11
2. Лион 8
3. Бенфика 7
4. Зенит 7

ГРУПА Х
Челси – Лил 2:1
Ајакс – Валенсија 0:1

ТАБЕЛА
1. Валенсија 11
2. Челси 11
3. Ајакс 10
4. Лил 1

Прочитај повеќе

Интер и Јунајтед нови четвртфиналисти во Лига Европа (ВИДЕО)

Слободен печат

Тошевски потпиша за албанскиот шампион Тирана

Слободен печат

Манасков најдобар стрелец во контролниот меч за Веспрем

Слободен печат

ЛШ: Реал без Бејл против Манчестер сити! (ФОТО)

Слободен печат

Лига Европа: Копенхаген без проблеми, елиминиран Волфсбург! (ВИДЕО)

Слободен печат

РК Тинекс Пролет: Скопје, Маврово, па атак на место во плејофот!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Подготвени за фудбал: Играчите на Македонија ЃП негативни на Ковид-19!

Слободен печат

Арда Туран се врати во клубот каде што ја почна кариерата (ВИДЕО)

Слободен печат

Тимот на најголемите промашувања во Премиер лигата (ФОТО)

Слободен печат

Македонец на врвот на Европа: Тричковски пред Левандовски, Халанд, Имобиле..!

Слободен печат

Тенисерка го прекрши протоколот на турнирот во Палермо (ВИДЕО)

Слободен печат

Младите „штркови“ почнаа со подготовки за новата сезона

Слободен печат