„Балканскиот картел“ запрен со дрога во Шпанија- Пренесувале кокаин во контејнери со овошје од Еквадор

Фото: Министерство за внатрешни работи

Агенти на шпанската полиција во заедничка акција со Царината и Даночната агенција ја прекинаа главната рута за влез на кокаин на криминалната организација позната на полицијата како „Балкански картел“ во Шпанија, пренесува Топ Чанел.

По седум инспекции во пристаништето Валенсија, запленети се повеќе од 1.700 килограми кокаин скриени во контејнери од Еквадор. Еден од членовите на Балканскиот картел, со воена обука и широко оперативно знаење, кој дошол од Албанија за да го надгледува транспортот на дрога, е уапсен, јавуваат шпанските медиуми. Операцијата била составена од различни фази, што овозможило да се утврдат различните начини на дејствување што ги користел Балканскиот картел за да ја сокрие дрогата. Дрогата била скриена во контејнери со овошје од Еквадор.

Истрагата започна кога агентите дознаа дека криминалната мрежа може да увезува неделни морски контејнери со овошје од Еквадор, кои ќе содржат значителни количини на дрога. Агентите откриле дека криминалната организација користела различни методи за да ја внесе дрогата во Шпанија, бидејќи ја криеле на различни начини, користејќи дупки во замрзнувачот на контејнерите, дизајнирале лажни подови над нив или греди со дупки за сместување на истата.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот