5 C
Скопје

Tag : албанци

Вести Македонија Слајдер

Aлијанса: Aлбанците не се процент, ќе ја продолжиме битката за пописот

Слободен печат
Албанците не се ниту процент ниту дел, туку се мнозинство, државотворен народ и се неделива целина, се вели во реакцијата на Коалиционата Алијанса за Албанците...
Вести Македонија

Груби: Отворени сме за средба со албанската опозиција

Слободен печат
Вицепремиерот Артан Груби денеска на прес-конференција ја покани албанската опозиција на средба на која ќе разговараат за пописот на населението и посочи оти му е...
Вести Македонија Слајдер

Малите етнички заедници повикуваат на слободно изјаснување: Нека се види дека во земјава не живеат само Македонци и Албанци!

Лука Андреев
Припадниците на помалите етнички заедници активно да учествуваат во пописот, како тие што живеат во Македонија, така и оние што се иселени од Македонија, но...
Вести Економија Слајдер

Бектеши: Албанската опозиција не ја прифати средбата, нивната цел е да блокираат

Маја Терзиова
Албанската опозицијата денеска беше повикана на средба за да се договориме за различни теми и тие не прифатија да имаат таков состанок. Нивната цел изгледа...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Нухиу: Не се 70 илјади, туку 2.500 Албанци без државјанство

Дестан Јонузи
Од кога ДУИ е дел од извршната власт, 13.000 Албанци добија државјанство во Северна Македонија. Ова го изјавил заменик министерот за правда Агим Нухиу во...
Вести Македонија

Албанската ЦИК отпечати едукативен материјал на македонски јазик

Слободен печат
Централната изборна комисија на Албанија, во пресрет на парламентарните избори закажани за 25 април отпечати едукативен материјал и на македонски јазик насловен „изборен криминал”. -Во...
Вести Македонија

Правата на Македонците во Албанија тема на средбата Стерјовски-Крафорд

Слободен печат
Лидерот на Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ ) и пратеник во албанскиот Парламент, Васил Стерјовски, денеска оствари работна средба со шефот на политичкиот и...
Ви Препорачуваме Слободен удар

Самопопишување и самоуништување

Секоја чест на албанската дијаспора од Македонија ако ја „тепа“ македонската дијаспора од Македонија, како што Шкендија го тепаше деновиве Вардар. А изгледа токму така...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Арсовски за СП: Албанците се повикани да докажат дека се над 20 отсто

Соња Христовска Угриновска
Министрите се должни да ги застапуваат интересите на граѓаните и да не се однесуваат како партиски активисти, вели аналитичарот Петар Арсовски, коментирајќи го однесувањето на...
Вести Македонија Слајдер

Хисени: Oпозицијата се обидува да создаде кризни ситуации

Дестан Јонузи
Приближната бројка на пратеници помеѓу албанските партии на власт и опозиција ја интензивира политичката дебата и тенденцијата да се предизвикуваат разни политички кризи. Албанската опозиција...