Tag : албанци

Вести Ви Препорачуваме Избори 2020

Тачи: Ахмети создава тензии со барањето за премиер Албанец, гарантирам, ако станам заменик-премиер, ДУИ ќе бидат мирни како кокошки (ВИДЕО)

Слободен печат
Лидерот на ДПА, Мендух Тачи во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ денеска потенцираше дека неговата изјава за војна доколку нема албански партнер во новата власт...
Вести Македонија Слајдер

Тачи: Не може да има Влада без Албанци, може да има само војна!

Слободен печат
Влада без Албанци не може да има, таков потег може да доведе само до војна, изјави лидерот на ДПА, Мендух Тачи, во интервју во емисијата...
Вести Избори 2020

Села: Али Ахмети и ДУИ се сезонски Албанци

МИА Агенција
Али Ахмети и ДУИ се факултативни Албанци, сезонски Албанци. ДУИ преку предлогот Албанец премиер сака да опстои и да ги задржи гласачите што ги имаше,...
Вести Македонија

ДУИ: Ако ние Албанците се обединиме за еден премиер Албанец, ниту СДСМ, ниту ВМРО не можат да не спречат

Слободен печат
СДСМ и ВМРО може да имаат многу разлики, но кога станува збор за неприфаќање на Албанската заедница во врвот на власта, тие се исти. Но...
Вести Македонија Слајдер

Гаши: Избори крај на јули или август, убеден сум дека после 20 години Албанците сакаат промена и тоа ќе биде пресуден момент

Слободен печат
Претседателот на „Алтернатива“, Африм Гаши, вели како што изборите закажани на 12.април беа одложени поради здравствени причини, така здравствените експерти треба да го кажат и...
Вести Македонија

Османи: Партијата што ќе победи во албанскиот блок треба да ја претставува волјата на Албанците

Слободен печат
Онаа политичка партија што на парламентарните избори ќе победи во албанскиот блок треба да ја претставува волјата на Албанците, доколку победат партиите кои ќе направат...
Вести Регион

Во Сирија се уште се наоѓаат 73 албански граѓани

Слободен печат
Во Сирија се уште се наоѓаат 73 албански граѓани, за чие враќање албанските власти подготвуваат посебен план. – Во финална фаза е подготовката на акцискиот...
Вести Македонија Слајдер

Касами: Чекаме Алијансата за Албанците да организира средба на трите партии

Слободен печат
После состанокот на Централното раководството на Движењето Беса во Тетово, претседателот на партијата Билал Касами, рече дека тие како политички субјект се во исчекување Алијансата...
Вести Свет

Во операција на Европол уапсени се 25 Албанци за трговија со дрога

Слободен печат
Во операција на Европол спроведена во повеќе земји уапсени се 25 Албанци осомничени за трговија со дрога. Истрагата, што ја водеше локалната полиција од Антверпен...
Вести Македонија Слајдер

Села: Постигнавме договор за коалиционирање со Алтернатива, немаме одговор од БЕСА

Слободен печат
Претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, преку видео порака, денеска кажа дека после рокот од 48 часа, добиле позитивно мислење за коалиционирање од партијата...